Srbija: U zastoju strana ulaganja zbog političke krize

Slika nije dostupna
Politička kriza u Srbiji izazvala je zastoj u stranim ulaganjima, upozoravaju gospodarstvenici u toj zemlji.

Predsjednik Američke gospodarske komore u Srbiji Dejan Cvetković izjavio je u ponedjeljak da su tri velike američke kompanije koje su bile blizu ulaska na srbijansko tržište, kao i neki drugi investitori posljednjih tjedana, odustale od ulaganja i čekaju razvoj političke situacije.

Cvetković, koji je i prvi čovjek Microsofta u Srbiji, time je potvrdio strahovanja srbijanskih ekonomista i gospodarstvenika koji već danima upozoravaju na negativne posljedice neizvjesne političke situacije u Srbiji, u kojoj bi - kako je to Cvetković kazao dnevnom listu "Biznis" od ponedjeljka - dio investicija koje su strani investitori planirali za Srbiju, biti preusmjeren u druge dijelove regije.

Toplica Spasojević, predsjednik skupine Industrije motora i traktora -ITM, koji je za beogradski dnevnik "Danas" od ponedjeljka kazao da je politička situacija u Srbiji već odavno poremećena, te će se ovaj "posljednji potres" dodatno odraziti na priljev novih investicija, ali i na već započete poslove.

Ekonomist Jurij Bajec predviđa usporavanje dolaska stranih investitora, ali i mogućnost da se taj zastoj nadoknadi, ili čak ubrza, u slučaju pobjede proeuropskih snaga u Srbiji na svibanjskim parlamentarnim izborima.

Konzultant za strana ulaganja Milan Kovačević za isti list ističe da se kod stranih ulagača stvara dojam da se "nešto nervozno događa kad se samo deset mjeseci nakon jednih, raspisuju drugi izbori", ali da je i to bolje nego da se produži krizno stanje, te da bi ukoliko nova vlada bude brzo formirana "taj potez bio prije pozitivan, nego negativan signal investitorima".

Radoslav Veselinović, vlasnik Kompanije "Galeb Group" u tom listu upozorava da je ova godina za gospodarstvo izgubljena od 17. veljače, dana proglašenja neovisnosti Kosova, jer su već vidljivi određeni problemi u gospodarstvu, a do okončanja izbora i formiranja nove vlade proći će dosta vremena.

Ekonomist Nikola Fabris kaže za dnevnik "Biznis" da rastući politički rizik utječe na manju spremnost za investiranje, ali da je stranim investitorima isplativije pričekati dva-tri mjeseca da se kriza razriješi.

"Od proglašenja neovisnosti Kosova rizik poslovanja je povećan ne toliko zbog jednostranog proglašenja, koliko zbog unutarnjih sukoba u zemlji. S obzirom na to da se taj problem ne može riješiti u bližoj budućnosti, bolje je da parlamentarni izbori budu što prije, jer će dovesti do okončanja političke krize. Vjerujem da će i EU u ovom političkom vakuumu biti spremnija na veću ekonomsku pomoć Srbiji, kako bi spriječila pobjedu onih snaga koje su antieuropske i koje bi utjecale na povećanje političkih sukoba", kaže Fabris.

Predsjednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin u "Biznisu" je pozdravio odluku o novim izborima jer "Srbija mora vrlo brzo nastaviti putem europskih integracija".