Tomislav Žigmanov

"Srbija priznala da je bilo problema s hrvatskim udžbenicima"

Slika nije dostupna
Predstavnici hrvatske manjine pozdravili su podizanje blokade Hrvatske nastavku pristupnih pregovora Srbije i EU-a oko poglavlja 26, i naveli kako očekuju da će srbijanska vlada ubuduće ozbiljnije pristupiti rješavanju otvorenih pitanja Hrvata u Srbiji.

Ministar vanjskih poslova Hrvatske Davor Ivo Stier izjavio je danas da je Hrvatska odblokirala Srbiju, odnosno podigla rezerve oko otvaranja poglavlja 26 o obrazovanju i kulturi u pregovorima Srbije i EU-a. Do odluke Hrvatske o deblokadi nastavka pristupnih pregovora došlo je nakon što je u Beogradu potpisan sporazum između mjerodavnih državnih tijela i predstavnika hrvatske manjine koji će omogućiti tiskanje nedostajućih udžbenika i dodataka za nastavu na hrvatskom jeziku u osnovnim školama, o trošku Srbije.

"Očito, ovim činom Srbija je izravno priznala da je Hrvatska imala razloga tražiti dodatna pitanja kada je riječ o otvaranju poglavlja 26, jer svih udžbenika za nastavu na hrvatskom uistinu nema. Aneksom je riješeno pitanje osnovnih škola, a srednjoškolske tek treba rješavati, kao i cijeli niz drugih otvorenih pitanja u obrazovanju, kao što su kadrovi, katedra za kroatistiku, pitanje prosvjetnog nadzora, afirmativnih akcija za upis....", izjavio je ovim povodom predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislav Žigmanov.

Odluku Hrvatske i nastavak pristupnih pregovora Srbije oko poglavlja 26 pozdravio je i predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća (HNV) Slaven Bačić, koji je naveo da je današnjim sporazumom bitno ubrzana procedura odobravanja i tiskanja naslova odnosno udžbenika za hrvatske odjele.

"Vjerujem da je ovo početak ozbiljnijih razgovora o cijelom nizu otvorenih pitanja hrvatske manjine", rekao je Bačić, i izrazio žaljenje što je do pomaka došlo tek poslije pritisaka Hrvatske.

Vučić ponudio pomoć Srbima da poboljšaju svoj položaj u Hrvatskoj

Srbijanski premijer Aleksandar Vučić poručio je u petak kako "nema ništa protiv" da Srbi u Hrvatskoj dobiju ista prava kao što ih imaju Hrvati u Srbiji, te je hrvatskim Srbima obećao pomoć vlade Srbije da unaprijede svoj položaj i svoje institucije u Hrvatskoj.

"Nemamo ništa protiv da Srbi u Hrvatskoj imaju ista prava u Hrvatskoj kao što imaju Hrvati u Srbiji, kojih je četiri ili čak osam puta manje nego Srba u Hrvatskoj", odgovorio je Vučić novinarima komentirajući teme o kojima je danas razgovarao s predsjednikom Srpskog nacionalnog vijeća i saborskim zastupnikom Miloradom Pupovcem.

Teme su bile odnosi Srbije i Hrvatske, položaj Srba u Hrvatskoj, te mogućnosti i načini na koje im Srbija može pomoći.

Vučić je rekao kako Srbija "po svaku cijenu" pokušava slati dobre poruke i ne odgovarati na provokacije, ali istodobno brine kako se hrvatske vlasti odnose prema Srbima.

Poslije sastanka s Pupovcem, vlada Srbije naglasila je u priopćenju opredijeljenost Beograda za dobrosusjedske odnose sa Zagrebom, a Vučić i Pupovac razmijenili su mišljenja o načinu na koji vlada Srbije "može pridonijeti rješavanju teškoća s kojima se Srbi u Hrvatskoj suočavaju, kao i unaprjeđenju njihova položaja", istaknuto je u priopćenju poslije sastanka.

Najavljena je i spremnost srbijanske vlade da pomogne institucijama srpske zajednice u Hrvatskoj "u jačanju njihovih programskih kapaciteta, poglavito u sferi obrazovanja i kulture", uz očekivanje da će "unaprjeđenje položaja Srba u Hrvatskoj i rješavanje objektivnih teškoća biti rješavano u njihovom dijalogu sa vladom Hrvatske".

"Premijer Vučić je još jednom istaknuo opredjeljenost Srbije za dobrosusjedske odnose s Hrvatskom, rješavanje otvorenih pitanja, kao i regionalnu suradnju i suradnju u okviru eurointegracija, s ciljem obnove povjerenja i očuvanja stabilnosti", navedno je u priopćenju poslije sastanka Vučić-Pupovac danas u Beogradu. (Hina)