Istodobno, švicarska tvrtka 'Novartis', koja proizvodi cjepivo, upozorila je vlade da ne otkazuju već dogovorene narudžbe jer će u nekoj sljedećoj pandemiji 'pouzdane' zemlje imati prednost. Ministar zdravlja u srbijanskoj vladi Tomica Milosavljević rekao je da je plaćena ona količina cjepiva koja je ušla u Srbiju, to jest 857.500 doza, pri čemu je dodao kako će službena odluka o količini potrebnog cjepiva biti donesena poslije izvješća radne skupine o epidemiološkom stanju.
Ovog i sljedećeg tjedna, kako je rekao, ministarstvo zdravstva pripremit će izvješće u skladu s epidemiološkim stanjem. 'Imamo stručni savjet da 300 tisuća doza uvijek treba biti na raspolaganju za rezervu na nacionalnoj razini u slučaju pogoršanja epidemiološkog stanja. Naše rezerve neće biti 300 tisuća, nego će biti veće, oko 600 tisuća, a tijekom siječnja, veljače i ožujka nastavit ćemo cijepljenje', rekao je Milosavljević. Objasnio je da je potrošeno 160 tisuća doza cjepiva.
>> Još se ne zna hoće li svinjska gripa biti smrtonosna ili blaga
Po riječima ravnateljice srbijanskog zavoda za zdravstveno osiguranje Svetlane Vukajlović, pitanje naknade štete pošto je prekinut uvoz cjepiva ostaje otvoreno 'još neko vrijeme' i taj problem, kako je dodala, ima većina država u Europi. Srbijanski zavod za zdravstveno osiguranje potpisao je sredinom studenoga 2009. sa švicarskom farmaceutskom tvrtkom 'Novartisom' ugovor o nabavi tri milijuna cjepiva protiv tzv. svinjske gripe. (Hina)