"Imajući u vidu osnovnu funkciju suda, a to je da mirnim putem rješava međunarodne sporove, očekujem da će ta odluka biti takva da će zaista riješiti ovaj spor mirnim putem, što po meni podrazumijeva da će omogućiti buduću suradnju dviju država, koje su u ovom trenutku u sporu", kazao je Stojanović agenciji Beta, dodajući da u suprotnom "sud ne bi izvršio svoju funkciju".
Stojanović je naglasio da ne želi nagađati kakvu će odluku
Međunarodni sud pravde objaviti u ponedjeljak, 25. veljače, jer to još nitko ne zna, osim sudaca koji su o tužbi odlučivali.
Međunarodni sud pravde u Den Haagu u ponedjeljak će izreći presudu u postupku po tužbi koju je BiH podnijela protiv tadašnje SR Jugoslavije, zbog genocida počinjenog nad Bošnjacima i Hrvatima tijekom rata u toj državi od 1992. do 1995. godine.
Pravni tim sada bivše državne zajednice Srbije i Crne Gore, koji je vodio Stojanović, u sudskom je postupku prošle godine pokušavao osporiti nadležnost Međunarodnog suda pravde, s obzirom na to da SR Jugoslavija nije bila članica Ujedinjenih naroda u to vrijeme, a sud je nadležan za međunarodne sporove među svojim članicama.
Neki stručnjaci za međunarodno pravo, međutim, poput profesora Vojina Dimitrijevića ponovno su ovih dana upozorili na činjenicu da je sama SRJ Međunarodnom sudu pravde podnijela tužbu protiv zemalja NATO-a zbog bombardiranja SRJ 1999. godine, čime je automatski priznala nadležnost suda unatoč tome što je taj sud odbio tadašnju jugoslavensku tužbu.