"Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju pokazuje put Srbije u EU, a koliko je meni poznato, u tom dokumentu nema takvih uvjeta", kazao je ministar Rupel za "Večernje novosti" dodavši da "naravno, europsku perspektivu imaju i Srbija i Kosovo" te da "Srbija u tome ima određenu prednost".
Šef slovenske diplomacije je rekao "da će Srbija postati članica EU, jer je potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju ( SSP), koji treba prihvatiti svih 27 članica. Time je EU Srbiji otvorila svoja vrata. Sada je na Srbiji da počne primjenu sporazuma i što prije to uradi, prije će postati članica EU".
Po Rupelovim riječima, Srbija raspolaže odgovarajućom državnom strukturom, ministarstva su dobro organizirana, parlamentarizam utemeljen i sve to joj omogućava da već u od roku dvije do tri godine ispuni uvjete za članstvo. "To je naša iskrena želja", dodao je Rupel.
Povodom ocjena da Srbija ne surađuje s Međunarodnim tribunalom u Den Haagu i da zato taj sporazum ne može biti primijenjen, Rupel je rekao kako je u zaključku Vijeća ministara EU dano "zeleno svijetlo za SSP", a kao uvjet za ratifikaciju navedena je puna suradnja s ICTY-em" dodavši da će "o tome je li suradnja potpuna ili ne odlučiti Vijeće ministara".
Govoreći o izboru srbijanske vlade, Rupel je rekao kako vladu u Beogradu ne može birati ni EU, ni Slovenija, već da je to pitanje srbijanskih birača i stranaka, no da je u interesu Srbije da vlada koja bude formirana bude što bliža europskim načelima, što će pospješiti proces uključenja Srbije u EU. "Mi želimo da Srbija dobije najbolju i najefikasniju proeuropsku vladu, ali nitko u EU neće utjecati na odluke koje moraju biti donesene u srpskoj politici i parlamentu", kazao je Rupel.
On je istaknuo i da je očuvanjem stabilnog zapadnog Balkana Slovenija ispunila glavni cilj predsjedanja Europskom unijom.