Pravo glasa na referendumu o novom Ustavu ima 6.639.385 građana, a da bi Ustav bio potvrđen potrebno je da na referendumu na pitanje "Da li ste za potvrđivanje novog Ustava Srbije" odgovor "da" zaokruži pedeset posto plus jedan od ukupnog broja birača, odnosno najmanje 3.319.693 birača.
Osim u Srbiji, glasanje o novom Ustavu provodi se i na Kosovu, u onim općinama gdje su Srbi u većini, kao i u veleposlanstvima i konzulatima Srbije u 24 zemlje svijeta.
Sva biračka mjesta, ukupno 8.385 otvorena su u subotu i nedjelju od sedam do 20 sati, a Republička izborna komisija ima rok do 2. studenoga u 20 sati proglasiti službene rezultate referenduma.
Predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je, nakon što je glasao na svom biračkom mjestu, da je novi Ustav "diskontinuitet s Miloševićevim vremenom".
- Ovo glasanje je vrlo važno, treba donijeti najviši pravni akt i napraviti distancu od vremena koje nije proslavilo Srbiju, kazao je Tadić novinarima.
Premijer Srbije Vojislav Koštunica izjavio je da se novim Ustavom zaokružuje državnost Srbije, te da s njime Srbija ulazi u značajno mirnije, stabilnije i spokojnije razdoblje svoje povijesti.
- U tom razdoblju, svi oni koji danas i sutra sudjeluju na referendumu postaju ne samo sudionici, već tvorci novog početka i razdoblja u istoriji Srbije, poručio je premijer Srbije nakon glasanja, s obzirom da se na referendumski vikend ne primjenjuje izborna šutnja.
Broj birača koji je prvoga dana referenduma izašao na birališta u Srbiji Republička izborna komisija priopćit će u subotu navečer.