'Način na koji u posljednje vrijeme surađuju Beograd i Zagreb je i od interesa za BiH jer tonovi koji stabiliziraju regiju stabiliziraju i BiH. Mi želimo biti dio te priče, a osnovno je poštivanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta zemalja regije', izjavio je Špirić u Sarajevu nakon razgovora vođenih s izaslanstvom srbijanske vlade predvođenog premijerom Cvetkovićem.
Ne spominjući izrijekom ime člana Predsjedništva BiH Željka Komšića, koji je ovih dana kritički komentirao rasprave o BiH što se vode između srbijanskih i hrvatskih dužnosnika, Špirić je istaknuo kako 'pojedinačni politički glasovi' iz BiH koji dovode u pitanje takve kontakte i suradnju ne predstavljaju službeno stajalište države.
'Službeno je stajalište BiH da nije priznala unilateralno proglašenje neovisnosti Kosova. Zamolio sam premijera Cvetkovića da se ne posvećuje velika pozornost pojedinim političkim tonovima koji se čuju u BiH', kazao je Špirić očevidno aludirajući na nedavnu Komšićevu izjavu kako on 'podupire integritet Srbije bez Kosova'. Komšić je to rekao komentirajući izjave hrvatskog i srbijanskog predsjednika Ive Josipovića i Borisa Tadića o BiH. Komšićevo je stajalište kako bi se o BiH trebalo razgovarati isključivo uz sudjelovanje njezinih predstavnika.
Srbijanski premijer Cvetković je istaknuo kako on predvodi 'proeuropsku vladu čiji su temelj dobrosusjedski odnosi i regionalna suradnja'.
'Službeno stajalište Srbije je da je u BiH vođen građanski rat'
'Potreba i želja Srbije je da dođe do pomirenja u regiji i da shvatimo da ćemo ovdje uvijek živjeti, da moramo biti prijatelji i jedni drugima željeti dobro', kazao je Cvetković dodajući kako je zadovoljan što će Hrvatska kao prva zemlja u regiji postati članicom Europske unije što je put i za ostale države zapadnog Balkana.
Kazao je kako Srbija kao jamac Daytonskog sporazuma pruža snažnu potporu teritorijalnom integritetu BiH, a prihvatit će svaki dogovor unutar BiH koji postignu dva entiteta i tri naroda.
Dodao je ipak kako je službeno stajalište Srbije da je u BiH u prošlosti vođen građanski rat.
Premijeri Špirić i Cvetković najavili su kako bi dvije države uskoro mogle riješiti tehnička pitanja vezana uz sporazum o granicama koji bi onda mogao biti i potpisan kao cjeloviti dokument.
Odgovarajući na novinarsko pitanje, Cvetković je kazao kako se nije posebno razgovaralo o privođenju optuženih za ratne zločine, ali jest općenito o borbi protiv teških oblika kriminala.
Kazao je kako Srbija želi i s BiH, kao što je to učinila s drugim državama, potpisati sporazum o policijskoj suradnji.
Srbijanski premijer je potvrdio kako je njegova vlada pripremila i konkretan plan primopredaje diplomatskih i konzularnih predstavništava bivše SFRJ koja su po sporazumu o sukcesiji pripale državama-sljednicama. Taj plan, kako je pojasnio Cvetković, podrazumijeva dokončanje procesa u razdoblju od tri godine. (Hina)