Prema informacijama južnokorejskih i američkih tajnih službi, ekscentrični vođa Sjeverne Koreje ozbiljno je bolestan a navodi se i mogućnost da je doživio srčani udar.
Predstavnici Sjeverne Koreje u međuvremenu su priopćili da su te informacije netočne. Visoki sjevernokorejski diplomat Song Il Ho izjavio je u razgovoru s novinarima japanske novinske agencije Kyodo da su špekulacije o zdravlju 'voljenog vođe' dio urote protiv njegove države.
Vlasti u Pjongjangu međutim nisu ponudile nikakvo objašnjenje za činjenicu da Kim Jong Il već tjednima nije viđen u javnosti i da se nije čak pojavio ni na službenoj velikoj proslavi 60. obljetnice osnutka komunističke države.
Njegov izostanak s proslave produbio je špekulacije o njegovu zdravstvenom stanju i odnosima u Sjevernoj Koreji nakon njega.
Izvješća o Kimovoj navodnoj bolesti potaknule su vladu Južne Koreje da se počne pripremati na moguće zaoštravanje prilika. Pred pozadinom teških pregovora o okončanju sjevernokorejskog nuklearnog programa, promatrači prilika upozoravaju na mogućnost veće nestabilnosti na podijeljenom korejskom poluotoku ukoliko Kim nije u stanju nadzirati prilike u svojoj zemlji.
Nesigurnost je tim veća što je otvoreno i pitanje Kimova nasljednika, a vlasti u Pjongjangu o tome uporno šute.
Kim Jong Il, danas 66-godišnjak, s 33 godine određen je za nasljednika svoga oca, staljinističkog diktatora Kim Il Sunga. 'Vječni predsjednik' Kim Il Sung u tom je trenutku imao 62 godine i nakon toga je svoga sina sustavno pripremao na mjesto vođe.
Kim Il Sung je umro 1994.
Brojni su stručnjaci izrazili sumnju u mogućnost daljnjeg nastavka dinastičkog nasljedstva.
'Vjerojatnija je mogućnost kolektivnog sustava vodstva pod nadzorom vojske', izjavio je voditelj Instituta za Daleki istok na Sveučilištu Kyungnam u Seoulu Yoon Dae Kyu.
On je istodobno upozorio da je prerano donositi zaključke o stvarnom stanju u kojem se nalazi Kim Jong Il. Ni višednevno odsustvo nije ništa neobično u slučaju osebujnog vođe, smatra južnokorejski stručnjak.
Južnokorejska obavještajna služba istodobno je procijenila da Kim unatoč bolesti još uvijek ima potpuni nadzor nad državom.
Sjeverna Koreja mogla bi se međutim naći u situaciji kad je prisiljena razmotriti pitanje nasljedstva, procjenjuju stručnjaci. Zemlja je suočena s brojnim unutarnjim i vanjskim problemima. Između ostaloga, riječ je o nuklearnom sporu, o gospodarskoj nestabilnosti i raširenom siromaštvu.
Budući iz Pjongjanga ne stižu nikakve informacije, špekulacije se nastavljaju.
Prije dvije godine južnokorejski su mediji izvijestili da je Kim zabranio svaku javnu raspravu o nasljedstvu.
Kad je riječ o njegovu potomstvu, zna se za tri njegova sina o kojima se u inozemstvu špekulira kao o mogućim nasljednicima.
Najozbiljniji kandidat mogao bi biti najstariji sin, 37-godišnji Kim Jong Nam, ali inozemni stručnjaci smatraju da je pao u nemilost kod oca nakon što je prije nekoliko godina osvanuo u Japanu s krivotvorenom putovnicom.
Druga dva sina, 27-godišnji Jong Chol i 24-godišnji Jong Un još su premladi da bi se u ovom trenutku moglo ozbiljno razgovarati da vode zemlju, smatra južnikorejski stručnjak Yoon.