U Atlantskom oceanu 40 neizvjesnih dana proveli su 51-godišnji Stuart Armstrong i njegova 48-godišnja partnerica Andrea Davison. Iako su oboje neozlijeđeni, kući su se vratili potpuno umorni i iscrpljeni, piše Daily Mail.
Drama je započela 9. siječnja, šest dana nakon što je par isplovio iz luke Cape Verde na zapadnoj obali Afrike, sa svojom 60.000 funti vrijednom jahtom 'Sarom' i uputio s prema Antigui. Za Stuarta, iskusnog jahtaša, ovo je već sedmi put plovljenja Atlantikom, a Andrei četvrti put.
‘Zbog kormila plovili smo u krug. Isprva nismo bili zabrinuti, jer smo bili dobro opskrbljeni hranom poput riže i soje. Također smo imali dovoljno vode. Radio je bio u funkciji pa smo alarmirali obalnu stražu u Britaniji i Americi te naše obitelji. Naš je prvi problem bio oko desetog dana kada nam je nestalo struje. Imali smo samo malu solarnu ploču s kojom smo punili satelitski telefon. Bez struje nismo mogli ni desalinizirati morsku vodu', ispričao je Stuart. Obalna straža SAD-a i Britanije motrila je njihovu poziciju, ali zbog udaljene lokacije nisu ih mogli spasiti.
Struje su ih nosile prema Karibima, a oni su se nadali da će se u nekom trenutku naći u blizini drugog broda. Ali kako su se približavali Bermudskom trokutu, mjestu na kojem su misteriozno nestajali brodovi i avioni, nakon više od mjesec dana provedenih na moru, uvjeti su se počeli pogoršavati. 'Nakon nekog vremena, samoća se počne igrati s vašim umom i morate nešto učiniti da odagnate njezin utjecaj. Snagu smo očuvali razgovarajući i ohrabrujući jedno drugo. Također smo kartali. Struju koji smo dobili iz solarne ploče koristili smo za svjetla po noći kako se ne bi sudarili s drugim brodom. Obalna straža rekla nam je da je preopasno da netko pokuša doći po nas, pa smo morali plutati usred oceana', kaže Stuart te dodaje da ih je u 40 dana provedenih na moru pogodilo nekoliko oluja.
'Obalna straža rekla je da s obzirom na naš položaj ne mogu poslati pomoć, ali će obavjestiti brodove koji prolaze tom rutom da trebamo pomoć', rekao je Stuart. Poziv u pomoć poslala je obalna straža iz Norfolka, a primio ju je tanker Indian Point koji je putovao iz Južne Amerike u Amsterdam 18. veljače u 11:17 sati. Pet sati kasnije uočili su jahtu u nevolji. 'Kada smo vidjeli jahtu znali smo da je prošla gadno nevrijeme, ali još uvijek je plutala', rekao je kapetan Indian Porta Michele Cancrini koji je snimio trenutke spašavanja koji su trajali gotovo dva sata.
‘Spašavanje sa 'Sare' trajalo je gotovo dva sata jer je bilo opasno i morali smo biti veoma oprezni', ispričao je Stuart. 'Zahvalni smo kapetanu i cijeloj posadi', dodala je Andrea.