Učinio dobro djelo

ARISTOKRAT UDOMIO DVIJE OBITELJI IZ SIRIJE 'Osjećam se gnjevno i bespomoćno, morao sam nešto učiniti'

Slika nije dostupna
Jedan od najbogatijih španjolskih aristokrata otvorio je vrata svojeg imanja dvjema izbjeglim obiteljima iz ratom razorene Sirije.

Najmlađi sin pokojne vojvotkinje od Albe, ekscentrične, najbogatije i Španjolke s najviše titula, koja je preminula u studenom 2014. godine, javno je progovorio o svojim filantropskim djelima.

Cayetano Martinez de Irujo y Fitz-James Stuart, 4. vojvoda Arjone i 13. grof od Salvatierre, otkio je da posljednjih 18 mjeseci na njegovom imanju pored Seville, borave dvije obitelji izbjeglica iz Sirije, prenosi The Local.

Na takav potez, kaže, natjerala ga je priča o Salamu, urologu iz Sirije, koji govori pet stranih jezika i koji je kao izbjeglica živio na ulicama Španjolske sa svojom obitelji.

'Migrantska kriza prijeti ukaljavanjem slike Europe'

"Vidio sam naslov koji je glasio 'Radije ćemo se vratiti umiranju pod bombama, nego nastaviti živjeti na ulici.' Pročitao sam tu priču i rekao si da moram nešto učiniti", ispričao je španjolski vojvoda.

"Uvijek radim stvari o kojim ne pričam dalje. Ali ovog trenutka osjećam se toliko senzibilizirano prema svemu tome, toliko gnjevno, toliko bespomoćno prema tome što se događa, da sam, naravno, pristao progovoriti o svemu tome", pojašnjava vojvoda.

Salam je nakon objave njegove priče dobio neobičan telefonski poziv, u kojem mu je rečeno da s njim želi razgovarati vrlo utjecajna osoba. Salam se nasmijao isprva, no otad se njegov život promijenio. "Uz pomoć Don Cayetana, sad imamo vrlo dobru budućnost", rekla je Salamova supruga.

Vijest o velikodušju španjolskog vojvode dolazi u trenutku kad se Španjolska nalazi pod pritiskom da preuzme tisuće novih izbjeglica iz Sirije, što španjolski šefovi uporno odbijaju.

Europska komisija zatražila je od Španjolske da prihvati 15.000 izbjeglica, nasuprot ranijih 2749, ali Španjolska vlada ističe kako nemaju resurse za takvo što.

Lokalne španjolske vlasti, međutim, pokazuju da imaju, mogu i žele pomoći. Desetine španjolskih gradova organiziralo se i lokalni dužnosnici nude i svoje domove izbjeglicama.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Pogledaj na Twitteru
Greška tijekom preuzimanja Tweet-a. Možda je pobrisan.