'Liječenje' zgrozilo javnost

Djevojčici puštali krv, a ne znaju ni šta su virusi

Slika nije dostupna
Puštanje krvi djevojčici objavljeno je na internetskoj stranici ženskog džemata Ilijaš u BiH, a fotografije koje se mogu vidjeti izazvale su zgražanje javnosti. Riječ je o hidžami, ispuštanju nečiste krvi iz organizma, tradicionalnoj metodi liječenja u istočnim zemljama.

Na jednoj fotografiji vidi se djevojčica okrenuta leđima kako sjedi čekajući da joj puste krv. Na ostalim fotografijama vidi se 'oprema' za puštanje krvi te čaša u vrećici u kojoj se nalazi 'puštena krv' djevojčice. Sve upućuje na izuzetno nehigijenske uvjete te se izražava nada da će djevojčica ozdraviti. Na nekim forumima objavljeno je kako se 'djevojčicama pušta krv u džamiji u Ilijašu'. Hidžama je poznata u tradicionalnim liječenjima Babilonaca, Kineza i Arapa. Metoda je korisna protiv bolova u ramenu, leđima, glavi, licu, grlu, uhu, nosu i očima. Hidžama, prema tradicionalnom medicinskom tumačenju, ima ulogu u zagrijavanju i regulaciji protoka energije u krvi, raspršujući hladnoću, vlagu, toksine te smanjuje bol. Hidžamu su izvodili za to obučeni ljudi, u početku su to radili liječnici, a kasnije je procedura prešla u ruke brijača.

Glavni imam Islamske zajednice Sarajevo Ferid ef. Dautović nakon niza obavljenih provjera rekao je kako djevojčici nije puštana krv u džamiji u Ilijašu, piše Dnevni Avaz.

'To se nije dogodilo ni u jednom džematu s područja Ilijaša. Niko ne zna koji je to ženski džemat. Mogao se bilo tko tako predstaviti. Možda i postoji džemat, ali on nije registriran. Sve to nema veze sa džamijom u Ilijašu, niti se radilo u okviru struktura Islamske zajednice u BiH. Imami u Ilijašu provjerit će o kome se radi. Dobili su zadatak da vide gdje i tko to radi', rekao je efendija Dautović.

Dr. Merim Omerhodžić, jedini liječnik iz BiH koji posjeduje certifikat za hidžamu, koji je stekao u Medini potvrdio je kako ima informacije da se puštanje krvi vrši ilegalno i da to rade nestručne osobe.

'U početku sam to promatrao suzdržano s namjerom da se sunnet uspostavi. Sada sam energično protiv toga, jer se putem krvi prenose AIDS i hepatitis C. Sva oprema kojom se hidžama radi je jednokratna i mora biti sterilna. Jednokratni instrumenti upotrebljavaju se da se spriječe prenosiva virusna oboljenja. Ta metoda zahtijeva primjenu kirurških uzusa. Da bi se spriječile bakterijske infekcije i sepsa, ranu treba kirurški obraditi - rekao nam je dr. Omerhodžić.

'Jedan od dunđera koji izvodi hidžamu, rekao mi je da on prokuha instrumente prije puštanja krvi. Upitao me zar tako ne ubije bakterije? Rekao sam da se prokuhavanjem ubiju bakterije, ali ne i virusi, a virusi prenose AIDS i hepatitis C. On me samo gledao pitajući se što su virusi. To što se radi nije higijenski i nije po onome što je preporučio poslanik Muhammed', rekao je dr. Omerhodžić.

Povezane teme