Nedavno objavljena prijetnja upućena Bošnjacima iz Sirije od strane njihovog sunarodnjaka, s YouTubea se probila u pojedine medije.
Međutim, njezin značaj, prema BiH stručnjaku za terorizam Vladi Azinoviću, ne nosi nikakvu opasnost ni za koga, već ilustrira stanje svijesti i to ne samo u Siriji.
'Ta vrsta prijetnji nam na neki način zorno ilustrira moć suvremenih informacijskih tehnologija' 'Takvi ljudi žive i puno bliže, ali u poziciji smo da nije prvi put da potpuno marginalni ljudi, koji bi inače živjeli u društvu marginalizirano, postaju ojačani u kontekstu u kojem djeluju te su toliko ojačani novim medijima da te svoje vizije svijeta projiciraju na takav način i plasiraju svoje mišljenje u javni prostor', kazao je Azinović u razgovoru za Dnevnik.hr.
Dodatnu legitimaciju izricatelji prijetnji dobivaju, navodi Azinović, kada im pridajemo pažnju, a tako se i ostvaruje njihov cilj da ovakvim porukama učine ljude podložne strahu.
Posljednji primjer je mladić koji je 'narančastim odijelima' zaprijetio Bošnjacima i reisu Huseinu ef. Kavazoviću.
'Minorna osoba koja ima skromne spoznaje, zahvaljujući interentu dovedena je u poziciju da bude vijest jer nekome prijeti', pojasnio je Azinović.
'Ta vrsta prijetnji nam na neki način zorno ilustrira moć suvremenih informacijskih tehnologija', zaključuje.
Podsjetimo, posljednju BiH prijetnju objavio je Amir Selimović, iz bosanskohercegovačkog mjesta Svojata kod Živinica koji je prije godinu dana s djetetom i suprugom odselio u Siriju. Na videosnimci se iza njega vidi zastava ISIL-a, automatska puška i pištolj. Sa snimkom su upoznate i BiH snage sigurnosti.
Pripadnici ISIL-a često se služe metodom objave snimki prijetnji ili smaknuća na internetu, a veoma su aktivni i na društvenim mrežama putem kojih vrbuju nove pripadnike.