U snažnom potresu od 7,3 Richtera koji je u utorak pogodio pacifičku državu Vanuatu oštećene su brojne zgrade, a prizemlja veleposlanstava SAD-a i Francuske potpuno su spljoštena pod ostalim katovima.
Potres se dogodio u 12:47 po lokalnom vremenu (01:47 GMT) na dubini od 57,1 km, prema Geološkom institutu Sjedinjenih Država (USGS).
Nakratko je pokrenuo upozorenje na cunami za dijelove pacifičke otočne države, ali dužnosnici su u 14:14 po lokalnom vremenu rekli da je prijetnja prošla.
Opseg štete zasad ostaje nejasan, ali postoje nepotvrđena izvješća o najmanje jednoj smrti. Dan McGarry, novinar koji živi u Port Vili, izjavio je da mu je policija u Centralnoj bolnici Vila rekla da je jedna osoba umrla.
U objavi na X-u McGarry je rekao da je vidio tri osobe "ozbiljno ozlijeđene" na bolničkim kolicima kako čekaju liječenje. Potres je bio "najveći koji sam vidio u 20 i više godina", dodao je.
Snimke na društvenim mrežama prikazuju srušene zgrade, automobile pogođene palim pločama i namještaj razbacan po podovima u kućama. Stanovnici izvješćuju o smetnjama u komunikaciji, javlja BBC.
Američki dužnosnici rekli su da je zgrada Veleposlanstva pretrpjela "znatnu štetu" i da će biti zatvorena do daljnjeg.
Michael Thompson, direktor avanturističke tvrtke Vanuatu Jungle Zipline, rekao je novinskoj agenciji AFP da je vidio tijela kako leže na ulicama: "U gradu se srušilo više zgrada. U tijeku je velika operacija spašavanja kako bi se ljudi koji su možda živi u zgradi raščistili."
USGS je izvijestio o najmanje četiri naknadna potresa oko Port Vile - s magnitudama od 4,7 do 5,5 - u dva sata nakon prvog potresa.
Vlasti susjednog Novog Zelanda i Australije priopćile su da ne postoji opasnost od cunamija za njihove zemlje. Australija je također rekla da je "spremna podržati Vanuatu dok se procjenjuje razmjer štete".
Vanuatu, nizinski arhipelag od oko 80 otoka, nalazi se u seizmički aktivnom području i podložan je čestim velikim potresima i drugim prirodnim katastrofama.