7,1 po Richteru

Pojavljuju se snimke potresa: U Japanu više desetaka ozlijeđenih, gotovo milijun kućanstava ostalo bez struje

1/4 >> Pogledaji ovu galeriju
Galerija
U potresu magnitude 7,1 koji je u subotu pogodio istočnu obalu Japana ima više desetaka ozlijeđenih, gotovo milijun kućanstava ostalo je bez struje, ali obližnje tri nuklearke rade bez poteškoća.

Snažan potres magnitude 7,1 pogodio je istočnu obalu otoka Honshua. Epicentar potresa bio je uz obalu prefekture Fukushima na dubini od 60 kilometara, objavila je japanska Meteorološka služba.

Potres se dogodio iza 14 sati i zatresao zgrade u prijestolnici. Nema izvještaja o poteškoćama u nuklearnom postrojenju Tokaimura, objavio je javni servis NHK. Meteorološka služba priopćila je da nije izdano upozorenje za tsunami.

Snimatelj Reutersa koji se nalazi u Fukushimi rekao je da je neko vrijeme podrhtavala njegova hotelska soba na 10. katu. Jedan muškarac iz hotela hospitaliziran je nakon što je pao i udario glavom o vrata.

Razbijeni su brojni izlozi trgovina, pokazuju televizijske snimke, dok je novinska agencija Kyodo News izvijestila o više desetaka ozlijeđenih, ali čini se bez ozbiljnijih povreda.

Gotovo 950.000 kućanstava ostalo je bez struje, rekao je vladin glasnogovornik Katsunobu Kato, a prenio javni servis NHK. Bez struje je uglavnom ostao sjeveroistok Japana, uključujući Fukushimu i susjedne prefekture.

Obližnje nuklearne elektrane Fukushima Daiichi, Daini i Kahiwazaki-Kariwa rade bez poteškoća, rekao je vlasnik kompanije Tokyo Electric Power (TEPCO).

"Jako dugo je trajalo. Ljuljao se cijeli stan"

Svjedoci javljaju kako je trajao i do jedne minute.

"Jako je dugo trajao, bio je to jedan od najvećih i najsnažnijih potresa u posljednjih 30 godina. Cijeli stan se ljuljao", napisao je jedan korisnik na EMSC-u.

Pogledaj na Twitteru
Greška tijekom preuzimanja Tweet-a. Možda je pobrisan.

Kao mjera predostrožnosti, onima u blizini obalnih područja savjetovano je da se presele na više tlo jer bi se potresi mogli nastaviti.

Potres je pogodio Fukushimu tek nekoliko tjedana uoči 10. obljetnice razornog potresa 11. ožujka 2011. koji je poharao sjeveroistok Japana i izazvao masivni tsunami koji je doveo do najveće svjetske nuklearne krize u četvrt stoljeća.

Potres iz ožujka 2011. bio je magnitude 9,0 i izazvao je tsunami koji je poplavio nuklearnu elektranu Fukushimu Daiichi.

Tada je 18.500 ljudi poginulo u poplavama.

Potresi su česti u Japanu, jednom od seizmički najaktivnijih područja na svijetu. Na Japan otpada petina potresa u svijetu magnitude 6,0 ili jačih.

 

 

Povezane teme