7,9 stupnjeva

SNAŽAN POTRES KOD PAPUE NOVE GVINEJE Objavljena i opasnost od tsunamija

Slika nije dostupna
Potres velike jakosti zabilježen je kod obala Papue Nove Gvineje.

 Američki geološki zavod objavio je kako je kod Papue Nove Gvineje zabilježen jak potres, magnitude 7,9 stupnjeva. Epicentar potresa bio je 60 kilometara istočno od Tarona na Papui Novoj Gvineji te na dubini od 103,2 kilometra. Prvotna ocjena jačine potresa iznosila je 8 stupnjeva po Richteru, ali je ubrzo smanjena za 0,1 stupanj.

Nedugo nakon prvog uslijedilo je i nekoliko manjih potresa, jačine između 4,5 i 6,3 stupnja.

Kako piše AFP, objavljeno je i upozorenje za tsunami. Još se procjenjuje koliki je stupanj opasnosti. "Mogući su opasni tsunamiji na tom području" , objavio je Pacifički centar za upozorenja na tsunamije u poruci nakon potresa. Istaknuli su kako bi u iduća tri sata nakon potresa opasni valovi mogli pogoditi obalna područja Papue Nove Gvineje, Solomonskih otoka, Indonezije, Naurua i drugih otoka.

Po zadnjim informacijama, u okolici Papue Nove Gvineje očekuju se valovi visine jedan do tri metra. 

Pogledaj na Twitteru
Greška tijekom preuzimanja Tweet-a. Možda je pobrisan.

Potres ove snage može izazvati jak tsunami, koji bi ostavio posljedice u cijeloj regiji. Podsjetimo, 26. prosinca 2004. godine u Indijskom oceanu dogodio se tsunami i jedna od najsmrtonosnijih prirodnih katastrofa u povijesti. Uslijedio je nakon potresa magnitude 9,1, a posljedice su bile zastrašujuće.

Na nekim dijelovima razorni valovi bili su visoki i preko 30 metara. Više od 230 tisuća ljudi poginulo je u 14 zemalja, a milijuni su ostali bez krova nad glavom i sredstava za život.

Područje na kojem se danas dogodio potres dio je pacifičkog Vatrenog prstena, koji okružuje Tihi ocean. Naziv je to za područje koje ima najveću seizmičku aktivnost na svijetu: ondje se nalazi čak 75 % svih aktivnih i neaktivnih vulkana planeta i dogodi se čak 90 % svih potresa.

Povezane teme