"Neosporna je činjenica da je odluka povjerenice za informacije Nataše Musar Pirc oduzela ministarstvu jedinu mogućnost da se ustanovi tko je depešu iz Washingtona dao medijima", ustvrdilo je ministarstvo u priopćenju kojim se osvrnulo na neke napise o aferi u medijima.
Povjerenica je naime ministarstvu prvo naredila da uništi prikupljene podatke o telefonskim razgovorima zaposlenih radi zaštite njihove privatnosti. Time je onemogućila pokušaj da se dođe do "krtice" koja je diplomatsku depešu iz slovenskog veleposlanstva u Washingtonu krajem prošle godine predala redakciji lista "Dnevnik". Ona je potom dva visoka dužnosnika MVP-a osumnjičila za kršenja prava na privatnost diplomata i službenika tijekom interne kontrole o "curenju" informacija a ministarstvo je na njenu prijavu protiv tih dužnosnika podnijelo žalbu Upravnom sudu, iako je ranije pristalo na odluku da se unište podaci o telefonskim razgovorima zaposlenika.
Slovensko Ministarstvo vanjskih poslova je u izjavi navelo da do konačne odluke Upravnog suda neće ulaziti u polemike s medijima o navodnoj krivnji za kršenje prava zaposlenih.
Afera s objavom sadržaja diplomatske depeše u "Dnevniku", a onda i u beogradskoj "Politici", potresla je prije dva mjeseca slovensku političku scenu. Sadržaj depeše domaći mediji tumačili su kao navodni dokaz "servilnosti" slovenske politike prema SAD-u čiji su diplomati preporučili Ljubljani da prva među državama EU-a prizna Kosovo, što se kasnije međutim nije dogodilo. Slovenija nije bila među prvim članicama koje su to učinile.