Kako se navodi u Pahorovoj izjavi, dostavljenoj medijima povodom pisma hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović predsjednicima Europske komisije, Europskog vijeća i Europskog parlamenta u vezi s nedavnim kolonama na slovenskim i hrvatskim graničnim prijelazima te povodom novinarskih upita na tu temu, Pahor podržava odluku vlade da provede europsku uredbu namijenjenu sigurnosti i jačanju nadzora na schengenskoj ranici prema Hrvatskoj, o čemu su njegova stajališta bila izražena i do sada.
"U svim predsjednikovim izjavama pa i u njegovu govoru parlamentu u studenom 2015. (povodom izbjegličke krize) predsjednik je naglasio da se granica najintegriranijih članica Europske unije ne smije pomaknuti s naše južne granice na našu sjevernu granicu na Karavankama (s Austrijom)", pojasnili su u Pahorovu uredu.
Pahor je u izjavi ponovo naglasio da je ostanak Slovenije u eurozoni i Schengenskom prostoru slovenski nacionalni odnosno državni interes "od stretegijskog značenja".
Istodobno, Pahor navodi da podržava napore vlada Slovenije i Hrvatske da u međusobnom dijalogu donesu sve odgovarajuće mjere za brži protok putnika na granici onoliko koliko im dopušta europska uredba, rečeno je u kabinetu slovenskog predsjednika.
Prije toga, Pahora je da reagira na pismo hrvatske predsjednice pozvao ministar vanjskih poslova Karl Erjavec.
Erjavec je na konferenciji za novinare kazao da su u pismu predsjednice Kolinde Grabar Kitarović i neistine kojima se sugerira da su slovenske striktne mjere kontrole schengenske granice povezane s Erjavčevim nedavnim izjavama o problemima koji bi se mogli pojaviti s turistima u turističkoj sezoni u Hrvatskoj, ako se do tada ne riješi granični prijepor očekivanom presudom sudaca u arbitraži koju Slovenija očekuje uskoro.
Erjavec je kazao da se njegovom izjavom u Hrvatskoj manipuliralo i da je zloupotrebljena te da u njegovoj izjavi nije bilo prijetnji blokadom na granici za vrijeme turističke sezone.
Provođenje europske uredbe o graničnoj kontroli nema nikakve veze s arbitražom, naveo je u izjavi slovenski predsjednik te dodao da "u svjetlu očekivane odluke Arbitražnog suda" nastoji da odnosi dviju država ostanu "dobrosusjedski i prijateljski", kakvi su i bili. (Hina)