Ta je stranka nedavno premijeru Janezu Janši predložila da svim državama uz Jadransko more ponudi osnivanje zajedničke zaštitne ekološke zone, podsjeća slovenski MVP.
U priopćenju objavljenom na svojim webstranicama MVP ističe da to nije ništa novo i da je Slovenija slične prijedloge već iznosila.
"Slažemo se da je za očuvanje i zaštitu Jadranskog mora neophodna suradnja svih obalnih država. Na to smo cijelo vrijeme i upozoravali, posebno susjednu Hrvatsku koja se je proglašenjem ZERP-a 2003. godine odlučila za jednostrano reguliranje ekoloških pitanja", piše MVP.
U tekstu priopćenja dodaje da je u "poluzatvorenim morima" poput Jadranskog učinkovita ekološka zaštita moguća samo u dogovoru i suradnji obalnih država.
"Zato smo još 2004. godine Italiji i Hrvatskoj predložili osnivanje zajedničke zaštitne zone, ali je Hrvatska, na žalost, taj prijedlog odbacila", objašnjava slovensko ministarstvo vanjskih poslova.
Isti je prijedlog sljedeće godine iznesen i susjednoj Italiji "koja se s inicijativom načelno složila", a s Italijom je lani osnovan i koordinacijski odbor ministara koji će se baviti i zaštitom Jadrana, piše MVP.
"Slovenija se, među ostalim, zauzima za to da se u rad mješovite slovensko-hrvatsko-talijanske komisije za zaštitu voda Jadranskog mora i obalnih područja uključe i ostale obalne države Jadranskog mora", zaključuje slovensko ministarstvo vanjskih poslova.
MVP je odgovorio na inicijativu Socijalnih demokrata o zajedničkom zaštitnom pojasu na Jadranu u koji bi se uz Sloveniju uključile još i Italija, Hrvatska, BiH, Crna Gora, Albanija i Grčka.