Slovenske stranke žele riješiti pitanja granice s Hrvatskom

Slika nije dostupna
Uoči slovenskih parlamentarnih izbora 21. rujna većina političkih stranaka smatra da je za buduće odnose Zagreba i Ljubljane ključno rješenje pitanja granice što stoji i u njihovim predizbornim programima, objavila je danas slovenska agencija STA.

Slovenska demokratska stranka (SDS) koja vodi sadašnju vladajuću koaliciju smatra da je došlo vrijeme da se pitanje granice riješi u sljedeće dvije-tri godine, prenijela je u ponedjeljak STA stajalište te stranke koju vodi premijer Janez Janša.

Agencija podsjeća na nedavne izjave ministra vanjskih poslova Dimitrija Rupela da većina slovenskih stranaka ocjenjuje da je došlo vrijeme da se pitanje granice riješi i da bi Slovenija teško pristala na ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora s EU-om ako granično pitanje ne bude riješeno.

Rupel tvrdi da je Hrvatska do sada dosljedno odbijala slovenske inicijative za rješenje graničnog pitanja i da je Slovenija pod sadašnjom Vladom pristala i na arbitražu ako pri tome bude poštovano "načelo pravičnosti" i polazište da je kriterij za određivanje granice stvarno stanje prilikom osamostaljenja dviju država. Rupel je i predsjednik odbora za vanjsku i europsku politiku u Janšinoj stranci, podsjeća agencija.

U stranci Socijalnih demokrata (SD), Janšina izazivača Boruta Pahora, navode da se zauzimaju za širenje EU-a, te da će stranka i dalje proučavati "različite mogućnosti" da se nađe "trajno i pravedno rješenje" o spornim dijelovima granice uz pomoć treće strane.

Na sličnim su pozicijama i ostale stranke, s time što Slovenska pučka stranka (SLS) navodi da o "neosporno slovenskim teritorijima" ne smije biti pregovora niti arbitraže. Predsjednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič ističe pak da Slovenija mora "iskoristiti svoju poziciju" članstva u EU i ne pristati na ulazak Hrvatske u integraciju dok se ne riješe sva otvorena pitanja. Uz to, Jelinčič je obnovio i zahtjeve koje je istaknuo prilikom svoje prošlogodišnje kampanje za predsjednika države. Po njegovim bi riječima Ljubljana morala inicirati konferenciju o granicama na području bivše Jugoslavije na kojoj bi se odlučivalo o granici na moru i kopnu, te "otvorilo pitanje odštete NDH iz Drugog svjetskog rata".

Povezane teme