Slovenija: Peterle vjerojatni predsjednički kandidat desnice

Slika nije dostupna
Nezavisnu kandidaturu slovenskog zastupnika u Europskom parlamentu Alojza Peterlea na jesenskim izborima za predsjednika države podržava i slovenski premijer Janez Janša, a isto će po svoj prilici učiniti i ostale stranke u njegovoj koaliciji koje neće istaknuti svoje kandidate.

Peterle je izjavio da je o svojoj kandidaturi na predsjednički izborima nedavno govorio s Janšom i da je očekivao sinoćnju odluku Janšine Slovenske demokratske stranke (SDS) da ga u tome podupru. Vijeće SDS-a jučer je navečer odlučilo poduprijeti kandidaturu Alojza Peterlea a ne, kako se očekivalo, predstaviti mogućeg kandidata svoje stranke na predsjedničkim izborima. U drugoj polovici mjeseca stranka će još jednom u širem sastavu o tome donijeti definitivnu odluku.

"Zadovoljan sam podrškom koju sam nakon razgovora s Janšom i očekivao", rekao je Peterle, dodajući da je Janšinoj stranci, koja će o svom konačnom stajalištu prema predsjedničkim izborima odlučivati 18. svibnja, pred taj sastanak spreman i dodatno predstaviti svoj program.

Peterle je rekao da potporu svojoj kandidaturi očekuje i od Slovenske pučke stranke (SLS) Janeza Podobnika, a već ju je dobio od stranke Nova Slovenija (NSI) Andreja Bajuka, koja također koalira u Janšinoj vladi.

"Potpora političkih stranaka jača moju kandidaturu", istaknuo je Peterle koju je svoju namjeru da nastupi na predsjedničkim izborima istaknuo početkom godine kao nezavisni kandidat "Liste za Sloveniju", uz podršku nekih istaknutih poduzetnika.

Slovenski mediji najavljuju da će lijevi politički pol po svoj prilici na izborima predstavljati Borut Pahor, također zastupnik u Europskom parlamentu i predsjednik Socijalnih demokrata (SD), budući da sadašnji predsjednik Janez Drnovšek na izborima ne namjerava sudjelovati iako bi imao pravo na još jedan mandat.

59-godišnji Peterle na čelu tadašnjih Slovenskih kršćanskih demokrata (SKD) vodio je od 1990. do 1992. godine prvu demokratski izabranu slovensku vladu u okviru Demosove koalicije koja je izvela osamostaljenje države. U prvoj koalicijskoj vladi Janeza Drnovšeka od 1992. do 1994. godine bio je ministar vanjskih poslova, no povukao se iz vlade prije završetka njena mandata.

Na mjesto zastupnika u Europskom parlamentu izabran je prije tri godine na prvim izborima za europski parlament u Sloveniji i to na listi stranke Nova Slovenija (NSI), čiji je potpredsjednik.