Anketu je za naručitelja, slovensku vladu proveo Fakultet za primijenjene društvene znanosti u Novoj Gorici, na uzorku od 722 ispitanika između 29. veljače i 3. ožujka, dva mjeseca nakon uvođenja ZERP-a i tjedan dana nakon što je u demonstracijama u Beogradu zbog Kosova demolirana zgrada slovenskog veleposlanstva.
U dijelu ankete o slovensko-hrvatskim odnosima, 72 posto ispitanika ocijenilo je te odnose kao loše, a 7,6 posto kao dobre, a 74 posto zauzelo se za "oštriju" politiku prema susjednoj državi.
Iako 59 posto slovenskih ispitanika podržava uključivanje Hrvatske u EU, između 65 i 70 posto smatra da bi to trebalo uvjetovati rješavanjem pitanja ZERP-a koji Sloveniji kako smatraju nanosi štetu.
Odnose Slovenije i Srbije 37 posto ispitanika smatra "normalnima", 29 posto "dobrima", a 26 posto "lošima", a čak 70 posto ispitanika podržava stajalište svoje vlade da Srbiju treba što je prije moguće uključiti u EU.
Na posebno anketno pitanje koju bi državu s područja zapadnog Balkana EU trebala prvu primiti u svoje članstvo, 32 posto odlučilo se za Hrvatsku, 9 posto za Srbiju, a 32 posto smatra da bi Hrvatska i Srbija u EU trebale ući "istodobno".