Slovenija: Odnos desnice i ljevice u parlamentu

Slika nije dostupna
Odnos snaga desnice i ljevice u novom slovenskom parlamentu skoro je proporcionalno obrnut onome od prije četiri godine, pa zato najviše izgleda za sastavljanje vlade ima predsjednik Socijalnih demokrata Borut Pahor iako je dobio samo jedan zastupnički mandat više od Slovenske demokratske stranke Janeza Janše, glavna je konstatacija slovenskih političkih analitičara koji analiziraju rezultate izbora.

Na izborima 2004. godine, nakon kojih je Janša postao premijer, njegova je stranka osvojila najviše mandata, ali su uspjeh zabilježile i druge stranke desnice. Tada je, ne uključujući dva zastupnika manjina i DESUS kao interesnu stranku, desnica od 90 zastupničkih mjesta dobila 45, a ljevica 33.

Nakon nedjeljnih izbora rezultat je skoro sasvim obrnut jer ljevica ima 43, a desnica 32 mjesta, a rezultat konzervativaca još je slabiji ako se od rezultata odbiju mandati netipične stranke - Jelinčičevih nacionalista - koji su obično nepoželjni u svakoj koaliciji i do sada nisu bili uključeni ni u jednu vladu.

Najteži udarac za buduću stabilizaciju stranaka desnog centra svakako je ispadanje iz parlamenta Bajukove demokršćanske Nove Slovenije i Bajuk je već dao ostavku na svoj položaj. Ista opasnost zbog slabog izbornog rezultata prijeti i Bojanu Šrotu koji je lani preuzeo kormilo Slovenske pučke stranke, a čvrstu poziciju u svojoj stranci ima samo Janša. 

Njegov potpredsjednik Milan Zver izjavio je da Janšin položaj na čelu Slovenskih demokrata nije ugrožen jer je SDS osvojio jednak broj glasova kao prije četiri godine. Međutim, komentatori naklonjeni ljevici tvrde da je upravo sadašnji premijer kriv za 'potop' desnice jer je vjerne koalicijske partnere zasjenio svojim jakim premijerskim stilom, te su stoga birači naklonjeni desnici radije svoje glasove dali Janši nego Šrotu, Bajuku ili Jelinčiču.

Aktualnom premijeru blizak tjednik 'Reporter' konstatira u svom novom broju da se, za razliku od SDS-a, ostale stranke desnice nisu uspjele transformirati u moderne stranke i nisu uspjele proizvesti atraktivne čelnike, već su ostale na razini 'provincijske politike' koja ne privlači biračko tijelo.

'Reporter' navodi da su izbori pokazali kako je u Sloveniji jaka 'duboka država', čime aludiraju na potporu koju su Pahoru dali bivši slovenski predsjednik Milan Kučan i ljubljanski gradonačelnik Zoran Jankovič. Uvodničar tjednika navodi da su izbori u Sloveniji bili slobodni, ali da je upitno jesu li bili i pošteni s obzirom na veliku potporu 'medijskih tajkuna' ljevici i 'kumstvo' Kučana i Jankovića u nastajanju buduće vlade.

Ljubljansko 'Delo' navodi da će 'lijevi trio', u kojemu su, uz Pahorovu stranku, još i stranka Zares Gregora Golobiča i Liberalni demokrati Katarine Kresal bez problema dobiti potrebnu parlamentarnu većinu do koje im nedostaju tri glasa. Središnji slovenski dnevnik navodi da će Pahor paralelno pregovarati s umirovljeničkom strankom DESUS koja je dobila sedam mandata i sa Slovenskom pučkom strankom i njezinih pet zastupnika, kako bi jednu od tih dviju stranaka dobio na svoju stranu. Naime, koalicija sastavljena od pet stranaka bila bi prekomplicirana, navodi 'Delo'.