Slovenija: Od jutros obvezne vinjete za osobna motorna vozila na autocestama

Slika nije dostupna
U Sloveniji je u utorak nakon ponoći stupio na snagu zakon po kojemu domaća i strana vozila koja koriste ceste na kojima se naplaćuje cestarina moraju biti opremljena vinjetama, umjesto dosadašnjeg načina naplate cestarine na naplatnim kućicama.

Kako je jutros objavila državna agencija za autoceste DARS, promet se odvija normalno i bez zastoja, a na ulazima na cestovnim pravcima, na kojima je obvezno imati vinjete, istaknuta su i upozorenja za vozače o obveznoj uporabi vinjeta. 

Kako ističu u DARS-u, promjene u prometu mogu se očekivati krajem tjedna, kada se zbog većeg broja stranih vozila u tranzitu može očekivati da će vozači koji žele izbjeći plaćanje vinjete koristiti tzv. alternativne pravce, a gušći promet tih se dana može očekivati na cestama na kojima se ne naplaćuje cestarina, te kroz gradske ulice Maribora, Ljubljane i Kopra.

Poznato je da je zbog neuvođenja vinjeta za kraća razdoblja Europska komisija zatražila dodatna pojašnjenja od slovenske vlade, a njen odgovor na pitanja Bruxellesa još nije objavljen. U slovenskoj vladi za sada, međutim, i dalje inzistiraju na tome da vinjete nisu diskriminatorne prema stranim vozačima u tranzitu, te isključuju mogućnost uvođenja "kraćih" vinjeta, kakve imaju u Austriji.

Vozači u Sloveniji vinjete - a za sada su u prodaji samo polugodišnje, po 35 eura - mogu kupiti na više prodajnih mjesta, na benzinskim postajama, poštama i kioscima, dok na samoj granici prema Hrvatskoj za sada prodaja vinjeta još nije organizirana. U Hrvatskoj se mogu kupiti na benzinskim postajama Petrola. 

Kako se doznaje, DARS će uskoro jedno prodajno mjesto za vinjete postaviti i u blizini graničnog prijelaza Bregana/Obrežje, budući da je prva Petrolova benzinska postaja nekoliko kilometara u dubini Slovenije, pa bi vozačima koji prijeđu prijelaz i uđu na autocestu bez vinjete prijetila naplate visoke globe koja iznosi od 300 do 800 eura.

Vinjete od 17,5 eura na autocestama moraju imati i motociklisti.

Vozači moraju paziti i na ograničenje brzine pri prijelazu naplatnih kućica - koje će biti uklonjene tek na jesen - a ograničenje iznosi 30 kilometara na sat. Uz službenike DARS-a, kontrolu vinjeta sljedećih će nekoliko mjeseci obavljati i državni inspektori te policija.

Za teretna vozila ostaje i dalje na snazi dosadašnje plaćanje cestarine na naplatnim kućicama, a za njih je rezerviran desni prometni trak uz naplatne kućice.

Slovenska vinjeta nije prijenosna - u sredini naljepnice nalazi se zaštitni znak, koji se, kako su nam potvrdili u društvu za autoceste, pri odljepljivanju odvoji i vinjeta postaje neupotrebljiva. 

Zlouporaba vinjeta

Vođeni starim trikom, isprobali smo može li se zloupotrijebiti. S naljepnicom smo najprije pokupili vlakna s odjeće te je  zalijepili na vjetrobransko staklo. Nakon toga smo je probali i skinuti. Vinjeta je ostala potpuno neoštećena.

Isti smo trik ponovili s balzamom za usne, opet bez poteškoća. Jedina mana - tragovi su ostali vidljivi. No koliko vam se zloupotreba isplati, procjenite sami. Kazna koja bi vas za to mogla sustići sve je najmanje 300 eura. Kontrolori mogu pogledati u vozilo i s rukom provjeriti je li vinjeta pravilno zaljepljena s originalnim ljepilom. 

U kako rekordnom vremenu su Slovenci odlučili uvesti vinjete, govori i činjica da je sinoć tno u ponoć na njihovim autocetama zavladala prava pomutnja.

Upotrebu vinjeta u Sloveniji će nadzrati oko 300 osoba. Kontrolori će vas zaustavljati na benzinskim crpkama i odmaralištima, a iz 20 posebno opremljenih kombija, moći će vam u svom trenutku dati znak da usporite i skrenete s autoceste, gdje će provjeriti jeste li vinjetu doista kupili.

Vinjete i u Bosni

I susjedna Bosna i Hercegovina uvest će skupu naplatu vinjeta ovoga ljeta. Voditeljima jahti i brodica, za preplovljavanje dijela Jadrana u granicama BiH, ovisno o dužini plovila, naplaćivat će se i do 160 eura. 

No, kako se naplata ne provodi samo u teritorijalnom moru BiH, već i u takozvanim ničijim vodama, uz sam vrh poluotoka Kleka - to bi moglo značiti i novu međudržavnu razmiricu.

Povezane teme