'Nije korektno što neki pokazujući prstom na Sloveniju pokušavaju obmanuti male štediše koji su u toj banci ostavili za njih značajne uštede. Njihov novac nije u Sloveniji', kazao je Žbrogar u intervjuu koji je objavila agencija FENA, najavljujući službeni posjet slovenskog šefa diplomacije Sarajevu.
Odnosi Slovenije i BiH, po općoj su ocjeni vrlo dobri no i dalje ih opterećuje pitanje uloga bosanskohercegovačkih građana u 'Ljubljanskoj banci' o čemu Sarajevo i Ljubljana imaju potpuno oprečna stajališta. Žbogar je podsjetio kako je stajalište Slovenije dobro poznato - problem stare devizne štednje mora se rješavati u okviru sukcesije imovine između država-sljednica bivše SFRJ.
'Neposrednu odgovornost za isplatu deviznih štednji moraju preuzeti države u kojima se te banke sada nalaze', kazao je Žbogar, dodajući kako je i prošlogodišnja presuda Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu potvrdila obvezu poštivanja tzv. teritorijalnog načela pri rješavanju ovog problema. U slučaju BiH, kazao je Žbogar, pogotovo nema ničega prijepornoga jer je podružnica 'Ljubljanske banke' u Sarajevu još 1992. godine praktično nacionalizirana, pa potom likvidirana, a njezina imovina rasprodana.
'Ni stara 'Ljubljanska banka' a ni 'Nova ljubljanska banka' pa ni država Slovenija nisu mogle utjecati na te postupke', izjavio je šef slovenske diplomacije.