Premijerov ured najavio je u ponedjeljak da će Janša popodne na konferenciji za novinare reagirati na optužbe koje je u svojoj sinoćnjoj emisiji iznijela finska nacionalna televizija YLE. Optužbe se tiču navodne isplate nezakonitih provizija slovenskim političarima i ljudima u ministarstvu obrane koji su odlučivali o natječaju vrijednom 280 milijuna eura.
U polusatnoj emisiji, pod nazivom "Istina o Patriji", novinar Magnus Berglund iznio je tvrdnju da je finska kompanija Patria za dobivanje tog posla, sklopljenog prije godinu i pol, isplatila 21 milijun eura. Pri tome se finska televizija poziva na navodne dokumente do kojih je došla, ali ih ne želi otkriti, kako bi zaštitila svoje izvore. Za kanaliziranje nezakonitih provizija u Sloveniju navodno su bili zaduženi kanadsko-austrijski biznismen Walter Wolf, nekadašnji Patrijin zastupnik u Austriji Walter Riedl, zatim slovenski umjetnik (slikar) Jure Cekuta iz Celja, poznat po dobrim političkim vezama i slovenski biznismen iz Ljubljane Rudolf Leban. Wolf je navodno bio zadužen da novac dobiju političari, dok je Cekuta bio zadužen za ljude u ministarstvu obrane koji su odlučivali o natječaju.
Svi spomenuti su tvrdnje o svom posredništvu u isplati nezakonitih provizija već zanijekali, a ured slovenskog premijera u n3edjelju navečer je za navode iznesene u emisiji finske televizije naveo da su "neistiniti i apsurdni", te povezani sa slovenskim parlamentarnim izborima koji se održavaju 21. rujna i na kojima Janša želi dobiti još jedan premijerski mandat.
Pozivajući se na navodne interne dokumente iz same "Patrije", Berglund je u emisiji ustvrdio da je za zaključivanje posla nabave oklopnih vozila za slovensku vojsku bila odlučujuća uloga "osobe J", uz zaključak da se radi o predsjedniku slovenske vlade, te da ga je Patria "potkupila" kako bi došla do velikog ugovora. U emisiji su objavljeni i razgovori s više sugovornika u Sloveniji, među ostalim i s predsjednikom protukorupcijske komisije Dragom Kosom, kojima se čini da je Patria dobila posao jer je bila "privilegirana" u odnosu na drugog, slovenskog konkurenta na natječaju. Kos tvrdi da ima sumnje, ali ne i dokaze da je u poslu došlo do koruptivnih djela. Finska televizija tvrdi da je do sumnji da posao između Patrije i Slovenske vojske nije sasvim čist došlo prije više od godinu dana, kad je zbog sumnji da se radi o pranju novca došlo do blokiranja jedne transakcije velikog iznosa novca između Riedla i Wolfa, nakon čega je krenula istraga u Finskoj.
Slovenski mediji bliski premijeru tvrde da je aferu oko navodne isplate provizija za oklopna vozila AMV 4x4 za Slovensku vojsku pokrenula domaća konkurencija Patrije, te neki lideri oporbe koji žele Janši i njegovoj Slovenskoj demokratskoj stranci naškoditi pred predstojeće izbore.
Janša najavio tužbu protiv direktora Pivovarne Laško
Slovenski premijer Janez Janša i direktor Pivovarne Laško Boško Šrota najavili su međusobne tužbe za povredu časti. U parnici će navodno tražiti odštetu od 5 milijuna eura na račun humanitarnih organizacija. Janša je najavio tužbu jer je Šrota njegovu borbu protiv "tranzicijskih tajkuna" nazvao osvetom nakon što Janša nije uspio osigurati trajan utjecaj u medijskim kućama u vlasništvu Pivovarne Laško.
Pivovara je uzvratila. Tužit će Janšu zbog "sustavnog blaćenja". Tema "tajkunizacije" Slovenije, inače, središnja je tema ovogodišnje kampanje za parlamentarne izbore.
Slovenija: Afera s mitom dio predizborne kampanje
Emisija finske televizije o navodnoj isplati nezakonitih provizija u iznosu od 21 milijun eura kako bi državna kompanija "Patria" osigurala dobivanje posla na natječaju za isporuku oklopnih vozila Slovenskoj vojsci, u Ljubljani izaziva dvojake reakcije - oporba razmišlja o sazivanju izvanredne sjednice parlamenta, dok Vlada procjenjuje da je riječ o predizbornoj aferi čiji su autori u Sloveniji.
Ministar obrane Karl Erjavec izjavio je za Slovensku televiziju kako misli da su navodi o korupciji pri zaključivanju posla, koje je u ponedjeljak navečer objavila finska televizija YLE, došli iz Slovenije, a ne iz Patrije ili izvora bliskim finskim istražnim tijelima.
"Zanima me što će se dogoditi sljedećih dana kad će ono što je objavljeno na finskoj televiziji, biti potrebno argumentirati dokazima", izjavio je Erjavec koji je i dalje uvjeren da je posao zaključen s Patriom bio čist.
"Za sada je riječ o neargumentiranim optužbama, a navodni dokazi nisu objavljeni", rekao je Erjavec. U emisiji finske televizije Erjavec je nazvan "marionetom" premijera Janeza Janše, uz tvrdnju da je o tome tko će dobiti posao nabave oklopnih vozila vjerojatno odlučio sam premijer.
Erjavec tvrdi kako mu se čini da je afera tempirana uoči slovenskih parlamentarnih izbora i da su njezini pravi autori u Sloveniji.
"Razgovarao sam s novinarom koji je radio tu emisiju, a primijetio sam da nije dobro informiran i da stvari poznaje samo s jedne strane", tvrdi Erjavec koji za produciranje afere optužuje oporbu i domaćeg konkurenta finske Patrije koji je izgubio na natječaju.
Oporbene stranke najavile su u utorak da će zbog međunarodnih dimenzija koje poprima afera tražiti izvanredno zasjedanje parlamenta.
Predsjednik zastupničke skupine liberalnih demokrata Jožef Školč takvu je inicijativu u ponedjeljak uputio ostalim strankama, navodeći da zadnji događaji u aferi i sumnje da je u korupcijski skandal uključen i sam premijer Janša zahtijevaju zasjedanje zastupnika na kojemu će se pojaviti i premijer te objasniti što su do sada na otkrivanju činjenica poduzela slovenska istražna tijela.
Afera dobiva sve veće međunarodne dimenzije i šteti međunarodnom ugledu zemlje, ocijenio je Školč.
Predsjednik zastupničke skupine socijalnih demokrata Miran Potrč izjavio je da će se oporbene stranke o takvom zahtjevu konzultirati u srijedu, a predsjednik manje parlamentarne stranke Lipa Sašo Peče zatražio je da se ugovor s Patrijom do završetka istrage u Finskoj stavi izvan snage.
Kako su prenijeli slovenski mediji, Peče je rekao da bi u sadašnjem trenutku premijer Janez Janša zbog afere Patria morao dati ostavku kako bi zaštitio svoj kredibilitet i ugled države.