Ispitivanje koje je odmah nakon rasprave političkih prvaka objavila komercijalna televizijska postaja POP-TV pokazalo je da je Janšin nastup kao najuvjerljiviji ocijenilo 27 posto ispitanika, na drugom mjestu sa 16 posto bio je nastup predsjednika liberalne stranke "Zares" Gregora Golobiča, dok se na trećem mjestu sa 15 posto našao predsjednik Socijalnih demokrata (SD) Borut Pahor, najozbiljniji protukandidat za premijersko mjesto Janezu Janši.
Središnje teme rasprave bile su privatizacija i gospodarski kriminal, "tajkunizacija" slovenskog društva i socijalne razlike.
Janša je zastupao tezu da je njegova vlada za razliku od prijašnjih počela borbu sa gospodarskim kriminalom i da želi presjeći veze sumnjivog kapitala s politikom. Golobič i Pahor tvrdili su suprotno tome da su predstavnici kapitala i slovenski "tranzicijski bogataši" najveći dio udjela u nekoć državnim poduzećima došli u vrijeme Janšine vlade i da je on "borbu protiv tajkuna" otpočeo krajem prošle godine, kao predizborni potez.
Janša je rekao da se sa spornim preuzimanjem nekih vodeći tvrtki od strane njihovih menadžera bave državni i pravosudni organi, no da je moralno sporno da su oni koji su u ta poduzeća nekad došli "s praznom torbom" u međuvremenu postali najveći dioničari i bogataši koji "kontroliraju" milijarde eura.
Pahor je rekao da je gospodarski kriminal postojao u vrijeme prijašnjih vlada i da postoji i sada, ali da je u vrijeme Janšine vlade sumnjivih preuzimanja najvećih poduzeća bilo više nego ranije. U slučaju svoje pobjede na izborima Pahor je najavio osnivanje financijske policije, te veću ulogu središnje banke u regulatornim mehanizmima koje sada drže državne agencije za tržišno natjecanje i vrijednosne papire.