Ruski plin

Eskalirao sukob između dviju europskih zemalja, jedan čelnik ozbiljno zaprijetio

Plinovod, Slovačka, ilustracija Foto: Afp
Slovački premijer Robert Fico zaprijetio je prekidom financijske potpore za više od 130.000 ukrajinskih izbjeglica. Eksalacija je to spora Poljske i Ukrajine oko opskrbe ruskim plinom.

Kijev je 1. siječnja zatvorio plinovod koji je desetljećima korišten za opskrbu srednje Europe ruskim prirodnim plinom. Slovačka je bila glavna ulazna točka i zemlja sada gubi milijune eura u tranzitnim naknadama.

Slovački premijer Robert Fico zaprijetio je prekidom financijske potpore ukrajinskim izbjeglicama. UN-ova agencija za izbjeglice (UNHCR) procijenila je prošlog mjeseca da u Slovačkoj ima 130.530 ukrajinskih izbjeglica od 6.813.900 u svijetu.

Robert Fico, koji je u prosincu iznenada posjetio Moskvu i razgovarao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, opisao je potez Kijeva kao "sabotažu", piše BBC.

Premijer države EU rekao je da će predložiti zaustavljanje izvoza električne energije u Ukrajinu kao i oštro smanjenje financijske potpore za Ukrajince koji su pronašli utočište u Slovačkoj. Rekao je da nema rizika da sama Slovačka pati od nestašice plina, jer je već napravila alternativne aranžmane.

No Fico je dodao da će odluka ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da zatvori slavine koštati Slovačku 500 milijuna eura tranzitnih naknada iz drugih zemalja. 

"Jedina alternativa za suverenu Slovačku je obnova tranzita ili traženje kompenzacijskih mehanizama koji će nadomjestiti gubitak u javnim financijama", dodao je.

Prošlog mjeseca Zelenski je optužio Fica da pomaže Putinu da financira rat i oslabi Ukrajinu.

"Fico uvlači Slovačku u pokušaje Rusije da izazove više patnje za Ukrajince", rekao je ukrajinski predsjednik.

Poljska je ponudila potporu Kijevu u slučaju da joj Slovačka prekine izvoz električne energije - opskrbu koja je ključna za Ukrajinu, čije su elektrane redovito izložene napadima Rusije. Poljska vlada nazvala je ukrajinsko zatvaranje opskrbe ruskim plinom "još jednom pobjedom" protiv Moskve, dok je Europska komisija rekla da se EU pripremila za promjenu i da se većina država može nositi s tim.

Moldavija, koja nije u EU, već trpi nestašice.

Rusija još uvijek može slati plin u Mađarsku, Tursku i Srbiju plinovodom Turski tok preko Crnog mora.

Pročitajte i ovo Bi li bilo sve drugačije? Cure detalji o mračnoj prošlosti ubojice s Cetinja: Otkriveno što je skrivao u kući, a jedan veliki propust svima je upao u oči

Pročitajte i ovo traže ubojicu Hrvatica brutalno ubijena, policija uputila poziv: "Ako ste vidjeli ovaj automobil..."