Kongres opet glasao za povlačenje iz Iraka

Slika nije dostupna
Predstavnički dom Kongresa SAD u četvrtak je prihvatio nacrt zakona koji predviđa povlačenje većine američkih borbenih postrojbi iz Iraka do 1. travnja iduće godine.

Zakonski akt, koji poziva Pentagon da počne s povlačenjem postrojbi u roku od četiri mjeseca, prihvaćen je s 223 glasa za i 201 protiv, uglavnom po stranačkim linijama.

Prkoseći prijetnji veta predsjednika Georgea W. Busha, demokratski čelnici Predstavničkog doma se nadaju da će s tim simboličnim potezom potaknuti Senat da amandman o povlačenju snaga iz Iraka doda na zakon o financiranju oružanih snaga u 2008., o kojem upravo raspravlja.

To je treći puta ove godine da Predstavnički dom Kongresa glasa za američko povlačenja iz Iraka, a prethodni su pokušaji zaustavljeni u Senatu ili vetom predsjednika Busha.

Odustajanje nekoliko utjecajnih republikanskih senatora od daljnje podrške ratu u Iraku u posljednja dva tjedna, poremetilo je ravnotežu snaga u tom domu i povećalo izglede za donošenje zakona o povlačenju snaga s potrebnom kvalificiranom većinom od 60 glasova. U Senatu demokrati imaju minimalnu većinu od 51 prema 49 mjesta, a pravilo da se zakoni na zahtjev manjine donose sa 60 glasova, do sada je štitilo republikansku adminstraciju od pokušaja demokrata da promjene politiku
u Iraku.

Busheva administracija u četvrtak je predstavila izvješće o napretku u provedbi nove strategije u Iraku, u kojem je konstatiran ograničeni napredak iračke vlade na sigurnosnom planu, uz priznavanje neuspjeha na planu političke pomirbe i ekonomske obnove zemlje, što će također utjecati na kongresnu raspravu o ratu.

Predsjednik Bush pozvao je na strpljenje do 15. rujna i cjelovitog
izvješća o napretku u Iraku, te izrazio optimizam u konačni ishod,
ističući kako SAD "može i mora dobiti taj rat".

"Vrijeme je da predsjednik posluša američki narod i učini ono što je potrebno da zaštiti našu zemlju", izjavio je čelnik senatske većine Harry Reid. On je pozvao Busha da "prizna neuspjeh iračke politike, surađuje s demokratima i republikancima u stvaranju novih pomaka u Iraku i radi na preusmjeravanju naših kolektivnih napora na poraz al-Qaide".

Predsjednica Predstavničkog doma Nancy Pelosi kazala je kako je izvješće o napretku u Iraku pokazalo da "čak ni Bijela kuća ne može zaključiti da postoji značajan napredak", ocjenjujući kako se do sada predugo čekalo.

Povezane teme