Dramatične ispovijesti

VIDEO 'Poslodavci su nam lagali o razini radioaktivnog zračenja'

Dramatične ispovijesti radnika nuklearne elektrane Fukushima otkrivaju kako su im poslodavci lagali oko lokacije gdje će raditi, ali i o razini radioaktivnog zračenja.

Dvije godine nakon nesreće u nuklearnoj elektrani Fukushima, gotovo tisuću radnika nastavlja raditi unutar i oko same elektrane kako bi dekontaminirali područje. No, većina radnika koja tamo radi je izrabljivana, potplaćena, javlja Reuters.

Tetsuya Hayashi, jedan od radnika, rekao je kako se prijavio za posao u Fukushimi, ali za posao nadzornika praćenja razine radioaktivnosti zračenja radnika. Na njegovo iznenađenje, nakon što je potpisao ugovor, poslali su ga u samo središte postrojenja s najvišim zračenjem.

>>Radnik u Fukušimi pritisnuo KRIVI gumb

'One koji su poslali u središte postrojenja, bili su izloženi velikom radioaktivnom zračenju. No, tamo su bili samo nekoliko dana. Zatim bi došla nova grupa radnika', ispričao je 41-godišnji Hayashi.

Na korištenje je dobio zaštitno odijelo, no rečeno mu je da je ono toliko tanko da unutar jednog sata može biti izložen visokoj radijaciji koja može biti smrtonosna.

'No, rekli su nam da nakon što završimo s poslom da je dovoljno tjedan dana kako bi se razina radioaktivnih čestica u našem tijelu smanjila za pola. Većina im je povjerovala', rekao je Hayashi.

Njegova izjava pokazuje kako su se događali ozbiljni propusti po pitanju sigurnosti radnika u nuklearnoj elektrani.

Ryo Goshima zaposlen je s ekipom čistača koji su bili zaduženi za čišćenje lišća, korova i ostalih kontaminiranih krhotina u krugu nuklearke. Iako je svaki radnik trebao imati svoj mjerač razine radioaktivnosti na radnom mjestu, radnici su ih ostavljali kod svojih voditelja koji su upisivali lažne informacije. Smanjivali su očitane razine radijacije.

'Samo su voditelji grupa imali mjerače radioaktivnosti i oni su jedini zapisivali dnevne vrijednosti zračenja. Ako je neka grupa radnika imala očitanu visoku razinu zračenja, voditelj bi namjestio brojke tako da odgovaraju nižim vrijednostima', ispričao je Goshima.

>>Opet curi radioaktivna voda, isteklo najmanje 300 tona

Yousuke Minaguchi, odvjetnik koji predstavlja radnike Fukushime rekao je da je japanska vlada zanemarila izrabljivanje radnika Fukushime.

'Tokyo Electric Power Company-TEPCO, Ministarstvo gospodarstva ili Ministarstvo zdravlja i rada ne želi se baviti ovim problemom. Mislim da pokušavaju i dalje koristiti jeftinu radnu snagu ne ulažući u sigurnost radnika i povećanje njihovih plaća', rekao je Minaguchi.

Još jedan 55-godišnji radnik zaštićenog identiteta ispričao je svoju stranu priče. Javio se jednoj tvrtci za čišćenje udaljenoj 800 kilometara od nuklearke.

'Rečeno mi je da ću čistiti krhotine u okolici grada. No, kada sam došao na posao, uputili su me u Fukushimu. Nisam znao o čemu govore. Mislio sam da se radi o gradu ili mjestu koji se slično zove. Kasnije sam shvatio da su mislili na nuklearnu elektranu Fukushima', ispričao je radnik.

Gotovo polovica radnika koja je radila ili radi u Fukushimi zaposlena je za jednu tvrtku, no radnicima rukovodi druga tvrtka. Japanski zakoni to zabranjuju kako bi se spriječilo smanjivanje plaća radnika.

'Radi se o tome da postoje druga, treća, četvrta razina kooperanata koji tako zarađuju na radnicima. Ugovorena vam je plaća od 10 tisuća jena. No, zbog ovakvih ugovora skida se iznos za smještaj i hranu, pa na kraju dobijete oko 5 do 6 tisuća jena', rekao je radnik.

TEPCO planira do 2015. zaposliti najmanje 12 tisuća radnika u Fukushimi na poslovima održavanja, uz 6 tisuća radnika koji sada rade za njih.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook