No, ne zbog velike vojne snage, već zbog toga što su projektili - lažni! Radi se o projektilima koji su predstavljeni na paradi povodom 100. obljetnice osnutka, koja je održana ranije ovog mjeseca. Njemački znanstvenici dali su nekoliko argumenata zašto smatraju da su projektili lažni. Prvo, oznake su na svakom projektilu drugačije, što inače nije slučaj s projektilima koji se proizvode serijski. Također, s obzirom da projektili idu na kruto gorivo neobično je što imaju ventile za punjenje tekućim gorivom.
>> Žele mir: Kina upozorila Sj. Koreju da ne provodi nuklearni pokus
Projektili nisu ravno poravnati na podlozi za lansiranje što sugerira da su teško pričvršćeni za nju. Pogled na bojeve glave otkriva valoviti metal koji ukazuje na to da se vjerojatno radi o tankom sloju umjesto neke konkretnije građe kakvu bi trebali imati pravi projektili.
Nameće se zaključak da Sjeverna Koreja još uvijek nema interkontinentalne balističke projektile, barem ne one funkcionalne. S druge strane, piše BBC, nije neobično da na paradi nisu bili pravi projektili jer su oni vrijedni i ne želi se riskirati njihovo oštećenje.
Podsjetimo, Sjeverna Koreja je imala i neuspješno lansiranje rakete koja se nakon nekoliko minuta leta raspala na nekoliko dijelova.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.