Ulice, mostovi i zgrade ukrašene su nacionalnim cvijetom - kimjongilijom. Komunistički režim ponovno je odao počast svojem 'dragom vođi' o čijem se zdravstvenom stanju spekulira nakon, kako tvrde južnokorejska i američka obavještajna služba, moždanog udara u kolovozu, prenosi agencija AFP. Na vlasti od 1994., nakon smrti oca Kim Il-sunga, Kimu su priređene brojne proslave među kojima veliki spektakl sinkroniziranog plivanja. 'Plivači su savršeno oslikali bezgraničnu predanost naroda Kim Jong-ilu', nazvanom 'suncem nacije', javlja sjevernokorejska službena agencija KCNA.
Sjeverna Koreja je iskoristila prigodu da obznani namjeru nastavka programa raketnih pokusa, ali bi eventualno ispaljivanje bilo u okviru svemirskog programa i ne bi predstavljalo čin vojne provokacije, javlja KCNA. Američki i južnokorejski dužnosnici potvrdili su da se Pjongjang priprema za probno ispaljivanje rakete dugog dometa Taepodon-2, a Washington je upozorio da će takvo ispaljivanje smatrati 'provokacijom'.
KCNA je optužila 'neprijateljske snage' da šire glasine u svezi s tom probom. 'To su ružna podmetanja kojima se želi spriječiti DNRK ne samo da izgradi obrambene vojne kapacitete, nego i da provodi znanstvena istraživanja u mirnodopske svrhe', ističe sjevernokorejska agencija.
'Svemirski napredak je neotuđivo pravo DNRK-a', dodaje agencija. Analitičari ocjenjuju da Sjeverna Koreja raketnom probom želi uvjeriti novu američku administraciju da pregovore s Pjongjangom uvrsti među svoje prioritetne zadaće. Sjeverna Koreja je o svom navodnom svemirskom programu govorila i 1998. kada je lansirala raketu Taepodong-1 sa satelitom koji je htjela postaviti u orbitu.
Unatoč svojim izjavama kako ima 'pravo' na svemirsko istraživanje, Sjeverna Koreja ne posjeduje 'nikakav svemirski program', rekao je Baek Seung-joo s Instituta za vojna istraživanja.