Sjevernokorejski veleposlanik Han Tae Song je na konferenciji o razoružanju u Ženevi, koja se odvija pod okriljem UN-a, kazao da je "režim u Washingtonu, zanesen mogućnošću političkog, gospodarskog i vojnog sukoba, opsjednut time da obrne razvoj nuklearnog programa Demokratske Narodne Republike Koreje koji je već ušao u završnu fazu".
Vijeće sigurnosti jednoglasno je usvojilo jačanje sankcija protiv Sjeverne Koreje nakon što je Pjongjang 2. rujna izvršio šesti i dosad najsnažniji nuklearni test. Pjongjangu je u sklopu novih sankcija uvedena zabrana izvoza tekstila i ograničenje uvoza sirove nafte.
"Nadam se da će režim jasno i glasno čuti poruku i da će odabrati drugačiji put", kazao je na forumu u Ženevi američki veleposlanik Robert Woods.
Rezolucija donesena u ponedjeljak navečer deveta je rezolucija o sankcijama Sjevernoj Koreji koja je jednoglasno izglasana u 15-očlanom Vijeću od 2006., vezano uz njen balistički i nuklearni program.
Sjedinjene Države ublažile su prvotni tekst rezolucije kako bi za nju pridobile potporu saveznice Pjongjanga Kine te Rusije.
Izvoz tekstila bio je 2016. drugi po veličini izvoz u Sjevernoj Koreji, nakon ugljena i drugih minerala, ostvarivši vrijednost od 752 milijuna američkih dolara, pokazali su podaci nadležne sjevernokorejske agencije. Blizu 80 posto tog izvoza odlazi u Kinu.
Rezolucija stavlja zabranu i na kondenzirani i tekući prirodni plin, ograničenje od 2 milijuna barela godišnje na prerađene naftne proizvode te ograničenje uvoza nafte na postojećoj razini. Sjevernu Koreju na tom planu u prvom redu opskrbljuje Kina.
Po riječima neimenovanog američkog dužnosnika, bliskog pregovorima unutar Vijeća, Sjeverna Koreja uvozi oko 4,5 milijuna barela naftnih prerađevina godišnje te 4 milijuna barela sirove nafte.
Sjedinjene Države založile su se za izglasavanje nove rezolucije UN-a s novim sankcijama Sjevernoj Koreji nakon što je ta zemlja objavila da je 3. rujna testirala hidrogensku bombu. (Hina)