Sjeverna Irska dobila katoličko-protestantsku vladu

Slika nije dostupna
Prisegom protestantskog lidera Iana Paisleya i katoličkog mu kolege Martina McGuinnessa, Sjeverna Irska dobila je u utorak svoju prvu mješovitu protestantsko-katoličku vladu i taj povijesni događaj donosi nadu u trajan mir stanovnicima Sjeverne Irske.

Otvarajući prvo zasjedanje novog parlamenta (Stormont), prisegu za predsjednika lokalne vlade položio je 81-godišnji Paisley, a za potpredsjednika 56-godišnji McGuinness, bivši čelnik IRA-e, oružanog krila Sinn Feina.

"Ovo je poseban dan jer je to nov početak (Sjeverne Irske) i vjerujem da krećemo putem koji će nas ponovo odvesti u mir i prosperitet", rekao je Paisley, čelnik demokratskih unionista (DUP).

U međuvjerskom nasilju u Sjevernoj Irskoj od 1969. do 1998. godine ubijeno je od 3.500 do 3.600 ljudi.

"Sve sam više uvjeren da će sve to funkcionirati. Imam vrlo dobro iskustvo u radu s Ianom Paisleyom", kazao je McGuinness, čelnik Sinn Feina.

Rad sjevernoirskih institucija bio je prekinut četiri i po godine.
Britanski ministar za Sjevernu Irsku Peter Hain, koji je u
ponedjeljak potpisao naredbu o prijenosu lokalnih ovlasti s Londona na Sjevernu Irsku, pozdravio je odlučnost katoličkih i protestantskih vođa.

"S obzirom da gotovo sve do prije nekoliko tjedana nisu nikada
razmijenili ni riječ... osobna kemija između njih vrlo je dobra",
rekao je Hain za BBC radio.

Svečanosti u Stormontu, kojom su od 1998. godine kroz devetgodišnji mirovni proces okončani teški i složeni pregovori o uspostavi vlade čiji su članovi nekadašnji zakleti politički protivnici, nazočili su premijeri Velike Britanije Tony Blair te Irske Bertie Ahern.

Gerry Adams, lider katoličkog Sinn Feina kazao je da je uspostava mješovite vlade dokaz da dijalog i ustrajnost mogu donijeti rezultate te dodao: "Odsad ćemo promijeniti politički krajobraz. Uspjet ćemo".

Izvršna vlada Sjeverne Irske imat će ovlasti nad lokalnim pitanjima no London zadržava suverenitet nad pokrajinom. Skupština je prvi put bila uspostavljena 1998. godine mirom na Veliki petak, no Britanija je suspendirala njezin rad i nastavila vladati iz Londona 2002., nakon što je u urede Sinn Feina u Stormontu upala policija istražujući navodno špijunski krug IRA-e, podsjeća agencija Reuters.

Nekoliko desetaka prosvjednika okupilo se u srijedu pred zgradom Stormonta, a policija ih je rastjerala, prenosi agencija France presse dodajući kako nije poznat motiv prosvjeda.