Munjevito svrgavanje predsjednika Bašara al-Asada ostavilo je Sirijce, zemlje u regiji i svjetske sile nervoznima u utorak u pogledu onoga što slijedi, dok pobunjenički savez poduzima prve korake u tranziciji vlasti.
Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda sastalo se iza zatvorenih vrata u ponedjeljak navečer, a diplomati su rekli da su još u šoku koliko se brzo Asadovo svrgavanje odvijalo tijekom 12 dana, nakon 13-godišnjeg građanskog rata koji je godinama bio u pat poziciji.
"Svi su iznenađeni, svi, uključujući članove vijeća. Tako da moramo čekati i vidjeti ... i procijeniti kako će se situacija razvijati", rekao je ruski veleposlanik pri UN-u Vasilij Nebenzia novinarima nakon sastanka tijela.
Rusija je imala glavnu ulogu u podršci Asadovoj vladi i pomaganju u borbi protiv pobunjenika. Sirijski vođa pobjegao je iz Damaska u Moskvu u nedjelju, okončavši više od 50 godina brutalne vladavine njegove obitelji.
Uz još uvijek slavljeničko raspoloženje u Damasku, Asadov premijer Mohamed Džalali u ponedjeljak je pristao predati vlast Vladi spasa koju predvode pobunjenici, administraciji sa sjedištem na teritoriju koji drže pobunjenici u sjeverozapadnoj Siriji.
Glavni zapovjednik pobunjenika Ahmed al-Šara, poznatiji kao Abu Mohamed al-Golani, sastao se s Džalalijem i potpredsjednikom Faisalom Mekdadom kako bi razgovarali o prijelaznoj vladi, rekao je Reutersu izvor upoznat s razgovorima. Džalali je rekao da bi primopredaja mogla trajati danima.
Televizija Al Jazeera izvijestila je da će na čelu prijelazne vlasti biti Mohamed al-Bašir, čelnik Vlade spasa.
Napredak saveza milicija koje vodi Hajat Tahrir al-Šam (HTS), bivši ogranak Al-Kaide, velika je prekretnica za Bliski istok.
U građanskom ratu koji je počeo 2011. godine ubijene su stotine tisuća ljudi, izazvana je jedna od najvećih izbjegličkih kriza modernog doba, gradovi su bombardirani i u ruševinama, sela prazna, a gospodarstvo uništeno globalnim sankcijama. Ali savez pobunjenika nije priopćio planove za budućnost Sirije i ne postoji predložak za takvu tranziciju u regiji.
Uz alarmantan razvoj događaja, Izrael je zauzeo tampon zonu na jugu zemlje, što su osudili Egipat, Katar i Saudijska Arabija. Saudijska Arabija je rekla da bi taj potez "uništio šanse Sirije za ponovno uspostavljanje sigurnosti".
Regionalni sigurnosni izvori i časnici unutar sada potučene sirijske vojske rekli su da su teški izraelski zračni udari nastavljeni na vojne instalacije i zračne baze diljem Sirije tijekom noći, uništavajući desetke helikoptera i borbenih zrakoplova, kao i imovinu Republikanske garde u Damasku i oko njega. Nakon otprilike 200 izraelskih zračnih udara nije ostalo ništa od imovine sirijske vojske, rekli su.
Izrael je rekao da će njegovi zračni napadi trajati danima, ali je rekao Vijeću sigurnosti UN-a da ne intervenira u sukobu u Siriji. Kaže da je poduzeo "ograničene i privremene mjere" isključivo kako bi zaštitio svoju sigurnost.
Sloboda, jednakost, vladavina prava
Cijene nafte porasle su u ponedjeljak za više od 1 posto, dijelom zbog zabrinutosti da bi nestabilnost u Siriji, koja nije veliki proizvođač nafte, mogla povećati regionalne napetosti, kažu analitičari.
"Ovo je nevjerojatan trenutak za sirijski narod", rekao je zamjenik američkog veleposlanika pri UN-u Robert Wood u New Yorku.
"Sada smo stvarno usredotočeni na pokušaj da vidimo kako će se odvijati situacija. Može li u Siriji postojati vlast koja poštuje prava i dostojanstvo sirijskog stanovništva?"
SAD traži načine za suradnju sa sirijskim pobunjeničkim skupinama i obraća se partnerima u regiji poput Turske kako bi se pokrenula neformalna diplomacija, rekao je Washington. Katarski diplomati razgovarali su s HTS-om u ponedjeljak, rekao je Reutersu dužnosnik upoznat s razvojem događaja, dok se regionalne države utrkuju otvoriti kontakt sa skupinom.
Bilo je privremenih znakova povratka u red. Sirijske banke ponovno se otvaraju, a ministarstvo za naftu pozvalo je sve zaposlenike u sektoru da krenu na posao u utorak, dodajući da će biti osigurana zaštita.
Novinari Reutersa vidjeli su četiri minibusa kako stižu u središnju sirijsku banku, gdje su se zaposlenici iskrcali i ušli u zgradu na svoj prvi radni dan od Asadova pada.
"Ovo je nova smjena, novi dan, nova godina, novi život", rekla je Sumajra al-Mukli.
Golani je obećao da će obnoviti Siriju, a HTS je godinama pokušavao ublažiti svoj imidž kako bi umirio strane zemlje i manjinske skupine unutar Sirije. Ali strah od odmazde je ostao. HTS je rekao da neće oklijevati pozvati na odgovornost sigurnosne i vojne časnike umiješane u mučenje sirijskog naroda, opisujući ih kao kriminalce i ubojice.
"Objavit ćemo popis koji uključuje imena najviših dužnosnika uključenih u mučenje sirijskog naroda. Nagrade će biti ponuđene onima koji daju informacije o visokim vojnim i sigurnosnim dužnosnicima umiješanim u ratne zločine", rekao je Golani u izjavi.
Mnoge zemlje i UN označili su HTS kao terorističku organizaciju i nije jasno kako će vladati.
"Sirijci se raduju uspostavi države slobode, jednakosti, vladavine prava, demokracije, a mi ćemo se udružiti u naporima da obnovimo svoju zemlju, da obnovimo ono što je uništeno i ponovno izgradimo budućnost, bolju budućnost Sirije", rekao je sirijski veleposlanik u UN-u Kusaj Aldahak novinarima.