Svjetska diplomacije u Ženevi pokušava spasiti primirje u Siriji! Borbe se pojačavaju i tako ugrožavaju kakav takav dogovor o nenasilju postignut prije 9 tjedana. Najgore je u Alepu. Najveći sirijski grad napadaju sa svih strana.
Objavljene su snimke nadzornih kamera iz jedne od bolnica u Alepu. Zabilježene su prošlu srijedu, kada je ova bolnica bila metom bombardiranja. Život je izgubilo najmanje 50 ljudi. Polovica su bili liječnici, među njima mnogi stranci.
Bombardiranje bolnice samo je jedan u nizu više desetaka napada kojima je Alep izložen posljednjih 10 dana, a u kojima je ubijeno 250 ljudi.
'Ono što se događa u Alepu je zločin. To je tragedija. To je kršenje humanitarnog prava. Nekritično bombardiranje civila je neprihvatljivo. Bombardiranje bolnica, pri čemu stradavaju pacijenti i liječnici, žene i djeca, kriminalno je djelo za koje odgovornima držimo Bašara al Asada i njegove saveznike', rekao je Adel al-Jubeir, saudijski ministar vanjskih poslova.
No, Alep ne napadaju samo režimske snage. Napadaju ga i razne pobunjeničke skupine. Grad podijeljen između sukobljenih strana našao se na udaru svih, s civilima kao najvećim žrtvama.
Stotinjak izbjeglih Sirijaca u Jordanu je prosvjedovalo tražeći pomoć za sunarodnjake u Alepu.
'U Alepu svake minute umre dijete, žena, starac ili muškarac. Svake minute u Alepu se događa krvoproliće. Ovdje smo kako bismo poručili svijetu da ako nismo tamo, Alep je u našim srcima', kaže Ali al-Mahameed, sirijski izbjeglica u Jordanu.
Međunarodna zajednica napade osuđuje, ali rješenje za sirijski sukob nema. Sada im je prioritet spasiti primirje, a onda početi i politički dijalog. U zemlji u kojoj se bore vladine snage, deseci pobunjeničkih skupina, te više skupina islamista, mir se čini kao nemoguća misija.