Brojni problemi, nerješavanje statusa povratnika i težak suživot muslimana i Srba nagnali su Bošnjačke predstavnike na prijetnje kolektivnim iseljenjem iz tog, ratom opustošenog, grada, piše Večernji list.
"U Srebrenici se više ne može živjeti. U ovom gradu je prije rata živjelo 37.000 stanovnika svih nacija. Danas živi 3.700 i svi napuštaju ovaj grad, pa i Srbi. Više ne vjerujemo u lažna obećanja političara jer vlast, da je htjela nešto učiniti za nas, došla bi da razgovaramo i napravimo plan aktivnosti", rekao je Hakija Meholjić, član glavnog odbora SDP-a BiH i incijator odbora za iseljenje iz Srebrenice.
Meholjić je iznio i teške optužbe na račun bosanskih vlasti jer tvrdi da je u BiH, namjenski za potrebe Srebrenice ušlo 700 milijuna konvertibilnih maraka (350 milijuna eura) dok je u samom gradu implementrirano tek 50 milijuna (25 milijuna eura). On smatra da je Srebrenica "najveća praonica novca u BiH" jer je najveći dio novca, navodno, završio u Sarajevu ili u švicarskim bankama, javljaju današnje Nezavisne novine.
Meholjić kaže da povratnici u Srebrenici očekuju da Sud BiH formira poseban odjel koje će istražiti sva djela i nedjela u Srebrenici i oko nje, na svim stranama. Inicijativni odbor za kolektivno iseljenje bošnjačkih povratnika danas će razgovarati s predstavnicima svih udruženja koja okupljaju preživjele Srebreničane o ovogodišnjem ukopu u Potočarima, ali i o mogućem izmještanju Memorijalnog centra iz Potočara kod Srebrenice.
"Loše je u cijeloj BiH, ali u Srebrenici posebno. Ljudi s kokardama i mrtvačkim glavama na crnim majicama na kojima piše 'Ravnogorski četnički pokret' slobodno šetaju gradom usred bijela dana, a slabijim ljudima upućuju prijetnje", istaknuo je Meholjić.
Predsjednik SDP-a BiH Zlakto Lagumdžija kazao je da SDP BiH traži i da parlament kao i Vlada FBiH u roku od pet dana pokažu dobru volju da pomognu povratnicima u Srebrenici tako što će osnovati fond za otvaranje radnih mjesta u tom gradu.