Natna mrlja stigla do obale

VIDEO: Satelitske snimke ekološke katastrofe

Jedna od najvećih ekoloških katastrofa pogodila je SAD. Satelitske snimke pokazuju da se ogromna naftna mrlja približila obali Louisiane.

U Meksičkom zaljevu mrlja se sve više širi, a zahvatila je već mnoga područja u kojima žive različiti morski organizmi i životinje. Američka vlada i vojska pokušale su je spriječiti u dolasku do tla uz obalu tako da su galoni svježe vode preusmjereni iz Mississippi rijeke, no samo su mogli proglasiti izvanredno stanje, prenosi Reuters.

Predviđa se da bi ova ekološka katastrofa mogla zahvatiti također Alabamu i sjeverozapadni dio Floride. Već je zahvatila i deltu rijeke Mississippi. Znanstvenici još ne mogu predvidjeti posljedice, ali pretpostavljaju da bi mogle nestati mnoge lokalne životinjske vrste. Posebno bi mogla negativno utjecati na 'smeđe' pelikane. Britanski BP, vlasnik naftne platforme u Meksičkom zaljevu, optužen je da je do istjecanja nafte došlo zbog nemarnosti. Dnevno isteče oko 210 galona nafte.

>> Naftna mrlja u SAD-u: Proglašeno izvanredno stanje

Direktor BP-a Tony Hayward je obećao da će nadoknaditi štetu svima koji su oštećeni zbog mrlje. 'Preuzimamo potpunu odgovornost. Mi ćemo je i očistiti', rekao je Hayward. Louisianska ribarska industrija zbog ove bi katastrofe mogla izgubiti oko 2,5 milijarde dolara, dok bi Florida mogla ostati bez 3 milijarde sredstava od turizma. Katastrofa se dogodila baš kad je američki Senat raspravljao o promjeni zakonodavstva vezanog uz klimatske promjene.

Jaki vjetrovi i visoki valovi kompliciraju sve pokušaje obuzdavanja naftne mrlje, koja prijeti pticama i drugim životinjama u Meksičkom zaljevu. Predviđa se da bi vjetrovi mogli mrlju gurnuti još dublje u uvale, ribnjake i jezera u jugoistočnoj Louisiani. 'Siguran sam da ćemo otkriti što se točno ovdje dogodilo, a krivci će morati preuzeti svoju odgovornost', rekao je američki unutarnji tajnik Ken Salazar. Najavio je slanje timova u Zaljev kako bi se ispitale sve okolnosti događaja. Iako ekipe pokušavaju smanjiti pritisak i tako oslabiti istjecanje nafte iz potopljene naftne platforme, to bi moglo potrajati čak i do tri mjeseca, javlja Yahoo news.