"U nešto više od desetljeća, Hrvatska je od rata krenula prema miru, a obje su zemlje ojačale demokraciju i uspostavile unutarnju stabilnost. Obje već daju vrijedan doprinos misijama NATO-a i to će sada nastaviti kao NATO saveznici", rekao je Fried govoreći na temu "Summit u Bukureštu i budućnost NATO-a", pred Pododborom za Europu, Vanjskopolitičkog odbora Predstavničkog doma Kongresa SAD.
Na upit o daljnjim koracima Hrvatske i Albanije do realizacije članstva u NATO-u, Fried je izrazio nadu da će se cijeli postupak propisivanja protokola i ratifikacije biti dovršen do summita u travnju 2009., na kojem će NATO obilježiti 90. godišnjicu postojanja.
Fried je ponovio razočaranje SAD što Makedonija na summitu u Bukureštu nije pozvana u NATO, ističući nastavak potpore SAD-a za pregovore Grčke i Makedonije o rješenju spora s imenom.
"Glavni korak, s američke strane, jest da Senat da svoj pristanak. NATO, sa svoje strane, ima konkretne Pristupne protokole koji bi trebali biti dovršeni do ljeta, vjerujem u srpnju. Nakon potpisivanja protokola počinje ratifikacija. Cjelokupan proces traje oko godinu dana ili malo više od toga. Bilo bi izvrsno kad bi se sve dovršilo do summita u travnju 2009. godine", rekao je Fried.
On je izrazio zadovoljstvo zbog susreta u Zagrebu čelnika Hrvatske, Albanije i Makedonije.
Daniel Fata je izvijestio da će pristupni pregovori biti održani ovaj i slijedeći mjesec kako bi se Pristupni protokoli pripremili za potpis zemalja članica NATO-a do kraja srpnja.
On je naglasio i potrebu ha Hrvatska i Albanija nastave s reformama.
"Hrvatska je iskazala provjerenu političku i ekonomsku zrelost te je važan partner na bojišnici. S Makedonijom i Albanijom aktivan je Partner u Jadranskoj povelji, osigurava vojne i policijske snage u jedanaest mirovnih misija UN-a diljem svijeta" te snažno pridonosi tekućim operacijama NATO saveza, stoji u govoru Daniela Fata.
Na pitanja kongresnika oko mogućeg daljnjeg proširenja NATO-a na Ukrajinu i Gruziju, pomoćnik Fried je kazao da dosadašnja iskustva pokazuju kako je širenje Saveza dobro za sigurnost u cjelini te da je, u tom smislu, dobro i za Rusiju.