Prema podacima koje je objavio portal AQAir, indeks kvalitete zraka u glavnom gradu BiH u večernjim je satima bio 317 što označava krajnji stupanj opasnosti po zdravlje.
Pri tom je koncentracija sitnih čestica prašine PM 2,5 koje ulaze duboko u pluća i mogu trajno naštetiti zdravlju bila 53,4 puta veća od vrijednosti koje dopuštenim smatra Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Sarajevo je tako postalo grad s najzagađenijim zrakom u cijelom svijetu a odmah iza njega su gradovi poput pakistanskog Lahorea, Dake u Bangladešu te indijske Kalkute i Delhija no s indeksom onečišćenja koji je ipak znatno manji i u rasponu je od 229 do 298.
Unatoč dramatičnim pokazateljima stanja zraka gradske vlasti Sarajeva nisu proglasile nikakve izvanredne mjere niti su uvela ograničenja.
Glavnim uzročnikom onečišćenja u Sarajevu smatraju se tzv. mala ložišta odnosno ugljen kojega veliki broj kućanstava i dalje koristi za zagrijavanje kao i nesrazmjerno veliki broj automobila koji prometuju gradskim ulicama a najveći broj ih je sa zastarjelim motorima.
Onečišćenju značajno doprinosi položaj Sarajeva u kotlini što u zimskim danima kada nema vjetra kakvi su sada stvara učinak "posude s poklopcem".