Španjolska u problemima

Prosvjedi, pregovori, moguće formiranje nove vlade: Drama oko pomilovanja katalonskih nacionalista

U Barceloni prosvjed protiv amnestije za organizatore referenduma o neovisnosti Foto: Afp
Španjolska socijalistička radnička stranka (PSOE) premijera Pedra Sancheza nastavila je u utorak pregovore s bivšim katalonskim premijerom u egzilu Carlesom Puigdemontom oko uvođenja zakona o amnestiji što bi otvorilo put formiranju nove španjolske vlade.

Pregovori su nastavljeni nakon što se večer ranije gotovo 4000 prosvjednika pojavilo na vratima PSOE-a u Madridu protiveći se oprostu za organizatore katalonskog referenduma o neovisnosti iz 2017.

PSOE-u je za formiranje lijeve koalicijske vlade potrebna podrška katalonske stranke Zajedno za Kataloniju (PxCAT), čiji se vođa Puigdemont nalazi u Belgiji.

U ponedjeljak navečer je na poziv pokreta "Revuelta", čiji mladi pripadnici sebe nazivaju "španjolskim patriotima koji brane jedinstvo države", okupilo 3800 prosvjednika ispred sjedišta PSOE-a u Madridu. Neki su nastojali maknuti željezne ograde koje je postavila policija. Policija je bacila suzavac i koristila gumene metke kako bi rastjerala prosvjednika, a pritome je uhitila tri osobe.

Pročitajte i ovo Uznemirujuće poruke Zašto je Coca-Cola toliko šutjela o paničnom širenju vijesti o otrovanim pićima: "Već su zakasnili, nastala je šteta"

Prosvjedi su organizirani u još desetak gradova poput Barcelone, Valencije, Seville i Zaragoze.

Prosvjednici su vikali "Puigdemonta u zatvor", a Sanchezu, koji se tijekom studenoga nada novom četverogodišnjem mandatu, poručili su da se "Španjolska ne prodaje" i da je on izdajica.

Španjolska javna televizija TVE tvrdi da su mladi prosvjednici bliski desnoj stranci Vox, koja je podržala prosvjed i kritizirala policijsku intervenciju.

"Godine 2017. nije bacan suzavac na one koji su palili ulice u Kataloniji te se ponašali poput terorističkih komandosa", priopćio je Ignacio Garriga, Voxov političar, preko društvenih mreža. Pozvao je na daljnje ulične prosvjede "u obranu Španjolske".

Pročitajte i ovo Stiglo priopćenje Coca-Cola se konačno oglasila o slučaju trovanja: "Otvoreni smo za suradnju s nadležnim tijelima"

Uvođenje zakona o amnestiji za organizatore referenduma o neovisnosti Katalonije iz 2017. jedan je od uvjeta na kojima inzistira Puigdemont, a koji je prihvatio Sanchez. Njih dvojica trenutačno pregovaraju oko detalja, izvijestili su izvori iz njihovih stranaka. Španjolska desnica već tjednima organizira prosvjede.

Ovaj mjesec će se u španjolskom parlamentu glasati o formiranju nove vlade, nakon neizvjesnih izbora održanih u srpnju. Ne dobije li Sanchez dovoljnu podršku, Španjolci će na nove izbore u siječnju.

Sanchez je ranije poručio da je zakon o amnestiji jedini način da Španjolska, koja predsjeda EU-om do siječnja, dobije vladu. O prosvjedu pred njegovom strankom PSOE rekao je da je "napad na političku stranku, napad na demokraciju".

Povezane teme