Nezadovoljstvo na vrhuncu

Samo 11 posto svijeta kapitalizam smatra dobrim

Slika nije dostupna
Razočaranje kapitalizmom gotovo je posvemašnje u svijetu, 20 godina poslije rušenja Berlinskog zida kojega je pad simbolično označio i pad komunizma u istočnoj Europi, pokazuje anketa koju je u ponedjeljak objavio BBC World Service.

Samo 11 posto ispitanika u 27 zemalja drži da je kapitalističko gospodarstvo djelotvorno, a od tog broja njih 51 posto vjeruje da to gospodarstvo valja reformirati i više regulirati. U samo dvije države, a to su Sjedinjene Države (25 posto) i Pakistan (21 posto), ispitanici drže da kapitalizam dobro funkcionira u sadašnjem obliku. Anketa, provedena između 19. lipnja i 13. listopada obuhvatila je 29.033 osoba, a rezultati su objavljeni u ponedjeljak, na 20. godišnjicu pada Berlinskog zida, koja se obilježava u vrijeme gospodarske i financijske krize, najveće poslije velike krize 1929. godine.

Jedva nešto više od polovice ispitanika odobrava raspad Sovjetskog Saveza (njih 54 posto), dok 22 posto ispitanika drži da je to bilo 'loše', a 24 posto nema o tome mišljenje. Da je to bio dobar potez smatraju ponajviše Amerikanci, njih 81 posto, a slijede ih Poljaci (80 posto), Nijemci (79 posto), Česi (63 posto). Naprotiv, na istoku 61 posto Rusa i 54 posto Ukrajinaca žali za raspadom SSSR-a. Općenito, 23 posto ispitanika drži da je sadašnji kapitalizam nepopravljivo loš i da je potreban novi model. Tako misli najveći broj Francuza, njih 43 posto, a slijede Meksikanci (38 posto) te Brazilci (35 posto).

Većina ispitanika u 17 od 27 zemalja traži veću regulaciju financijskog svijeta. Najviše se za to zauzimaju Brazilci (87 posto), a slijede Čileanci, Francuzi, Španjolci te Kinezi (71 posto). (Hina)