Veleposlanstvo SAD-a očitovalo se nakon što je Dodik u proteklim danima medijima u RS-u izjavio kako je izvrgnut pritiscima američke diplomacije te kako je dužnosnik State Departmenta Hoyt Yee u telefonskom razgovoru od njega izravno tražio da se odrekne najava o organiziranju referenduma o statusu RS-a kao i da se odazove pozivu Tužiteljstva BiH koje ga želi saslušati zbog organiziranja protuustavnog referenduma od 25. rujna.
Dodik je ustvrdio kako je te pritiske odbio, a sada mu u veleposlanstvu SAD-a u znak odmazde ne žele izdati vizu za planirano putovanje u Washington.
Zatražio "običnu" vizu
Dodik se danas pojavio se američkom veleposlanstvu u Sarajevu kako bi zatražio "običnu" vizu za putovanje u SAD, a to je učinio nakon što je ranije ustvrdio kako su mu tamo uskratili diplomatsku vizu koju je očekivao.
Dodik je došao podnijeti zahtjev za vizu kako bi mogao putovati u Washington 20. siječnja gdje planira nazočiti jednom od prijama koji se tog dana održavaju u povodu inauguracije novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Iz američkog veleposlanstva potvrdili su kako je razgovor s Dodikom doista obavljen i to sukladno smjernicama američke vlade i potpore BiH kao državi.
"Kao znak kontinuiranog opredjeljenja SAD-a za suverenitet i teritorijalni integritet BiH i jačanje demokratskih principa i institucija u zemlji, zamjenik pomoćnika državnog tajnika Hoyt Yee i veleposlanica Maureen Cormack razgovarali su s predsjednikom RS kako bi istakli zabrinutost zbog njegovih nedavnih izjava i postupaka te kako bi ponovili naša ranije iznesena stajališta – da protivljenje odluci Ustavnog suda BiH predstavlja kršenje vladavine zakona, te da oni koji to čine moraju snositi odgovornost. Mi veoma ozbiljno shvaćamo svaki pokušaj podrivanja Daytonskog mirovnog sporazuma", stoji u izjavi američkog veleposlanstva uz pojašnjenje kako su Dodika pozvali da pokaže privrženost Daytonskom sporazumu te teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH.
Terete ga za nepoštivanje presuda Ustavnog suda BiH
Pojasnili su kako očekuju da će se nadležna tijela vlasti u BiH pozabaviti djelima koja predstavljaju kršenja vladavine zakona te kako "podupiru započeti zakonski proces".
Riječ je o istrazi Tužiteljstva BiH u kojoj je Dodik prvoosumnjičeni, a tereti ga se za nepoštivanje presuda Ustavnog suda BiH koji je svojim pravorijekom zabranio održavanje referenduma o danu RS-a, a on je ipak u tom entitetu proveden u rujnu.
Dodiku je Tužiteljstvo BiH već u dva navrata uputilo poziv za saslušanje koji je on ignorirao s obrazloženjem kako ne želi doći u Sarajevo jer drži da mu je u glavnom gradu BiH ugrožena sigurnost.
Pružajući potporu istrazi Tužiteljstva BiH iz veleposlanstva SAD-a su naveli kako oni istodobno "nastavljaju s procjenom odgovarajućih posljedica (po Dodika) sukladno američkim zakonima".
Sam Dodik tvrdi kako mu odlazeća američka administracija sada pokušava omesti planove za putovanje u Washington u siječnju gdje je navodno pozvan na inauguraciju novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa kako bi se tom prigodom sastao s nekim od članova tima novog predsjednika SAD-a.
Dodik je medijima pokazao pozivnicu koju je dobio, no iz nje je razvidno kako je riječ samo o primanju u jednom od washingtonskih hotela, a ne o nekoj od manifestacija izravno vezanih uz službenu inauguraciju novog američkog predsjednika. (Hina)