Ratifikaciju sporazuma o civilnoj nuklearnoj suradnji, SAD su zamrznule prije gotovo dvije godine, što je bila kaznena mjera za rusku vojnu intervenciju u Gruziji 2008. Situaciju u Gruziji više ne treba smatrati preprekom sporazumu, rekao je Obama, koji je također spomenuo suradnju Rusije po pitanju Irana, kojem SAD želi uvesti strože međunarodne sankcije zbog nuklearnog programa.
'Razina i opseg američko-ruske suradnje po pitanju Irana dovoljno su opravdanje predloženom sporazumu', naveo je Obama u pismu Kongresu, pozivajući ga da podrži prijedlog sporazuma. Prihvaćanje prijedloga, naveo je Obama, neće predstavljati rizik za obranu i sigurnost. Sjedinjene Države i Rusija pojačali su suradnju oko neširenja nuklearnog naoružanja i civilne nuklearne energije u proteklih 12 mjeseci, rekao je Obama.
Uz ostalo, Moskva je najavila podršku Rezoluciji Vijeća sigurnosti o Iranu, a dvije zemlje potpisale su u travnju sporazum o ograničenju nuklearnog naoružanja START. Predloženi sporazum ima rok od 30 godina, a njime se predviđa razmjena tehnologija, materijala i opreme, kao što su komponente reaktora za nuklearna istraživanja i proizvodnju. Sporazum bi Rusiji trebao osigurati milijarde dolara od uvoza i odlaganja istrošenog nuklearnog goriva iz američkih nuklearnih reaktora, a SAD-u omogućiti uvid u razvoj nuklearne tehnologije u Rusiji i poslužiti kao instrument za jačanje kontrole nad širenjem nuklearnog oružja na globalnoj razini.
>> SAD i Rusija načelno se dogovorile oko nuklearnog naoružanja
Sporazum bi također trebao otvoriti civilno nuklearno tržište u SAD-u kao i nalazišta urana u Rusiji tvrtkama iz obje države. Sporazum je potpisan u Moskvi 6. svibnja 2008. No, tadašnji američki predsjednik George W. Bush u rujnu je povukao prijedlog ratifikacije zbog rata Rusije u Gruziji. (HIna)