SAD o stanju ljudskih prava u svijetu

Slika nije dostupna
Američki State Department objavio je godišnje Izvješće o stanju ljudskih prava u svijetu, u kojem analizira stanje u više od 190 zemalja tijekom 2007., ublažavajući pritom kritike na račun Kine i pojačavajući ih prema Rusiji, te dodajući Siriju, Uzbekistan i Sudan među deset režima koji prednjače u kršenju ljudskih prava.

Sjeverna Koreja, Mianmar (Burma), Iran, Sirija, Zimbabve, Kuba, Bjelorusija, Uzbekistan, Eritreja i Sudan, zemlje su koje najteže krše ljudska prava svojih građana, ocjenjuje State Department u izvješću koje je u utorak predstavila državna tajnica Condoleezza Rice.

"Ovaj dokument je sakupljan i napisan s optimizmom da ni u jedan kutak svijeta nije trajno osuđen na tiraniju... Dugoročno smo uvjereni da će građani koji se žrtvuju za svoje dostojanstvo i svoja prava predvladati, kao što su to osobe poput Havela i Mandele koji su to činili prije njih", rekla je Rice.
"Sjedinjene Države vjeruju da im je dužnost podržati te hrabre muškarce i žene", dodala je.

Kina, koja je 2006. i 2005. bila među 10 najgorih kršitelja ljudskih prava, ove je godine izostavljena, iako u izvješću ne nedostaje kritika na račun zloporaba autoritarnog režima u Pekingu.

Navodi se da Kina "nastavlja nadzirati, šikanirati, pritvarati aktiviste, pisce, novinare, odvjetnike i njihove obitelji".

"U 2007. godini zabilježeni su pojačani napori za nadzor i cenzuriranje interneta, vlada je poooštrila ograničenja slobode govora i domaćeg tiska", navodi State Department.

Ukazuje se i na uporabu torture u Kini, uključujući elektrošokove, premlaćivanja, okove, i druge oblike zlostavljanja. Izvješće uključuje i svjedočenje jednog zatvorenika o "tigrovoj klupi" - napravi za mučenje koja savija nogu, nekada do pucanja.

U Rusiji se, prema izvješću, nastavlja "erozija odgovornosti vlade prema građanima, s centralizacijom moći u rukama izvršne vlasti, pokornom Državnom Dumom, korupcijom i selektivnom primjenom zakona".

Mauritanija, Gana, Maroko, Haiti i Kolumbija izdvojene su kao zemlje u kojima se stanje ljudskih prava popravilo od 2006.

Manji ili nikakav napredak ostvaren je u Nepalu, Gruziji, Kirgistanu, Iraku i Afganistanu dok se stanje pogoršalo u Pakistanu, Bangladešu i Šri Lanki, ocjenjuje američko Državno tajništvo.

Za rašireno kršenje ljudskih prava u Iraku i Afganistanu, State Department suodgovornost pripisuje "slabim vladama", iako su one postavljene nakon intervencija SAD-a - 2001. u Afganistanu i 2003. u Iraku. Navodi se da je 2007. u Afganistanu ubijeno 6.500 ljudi, vezano uz djelovanje pobunjenika.

Arapska vlada Sudana osuđuje se zbog nastavka "genocida" nad svojim afričkim stanovništvom u pokrajini Darfur, zbog "izvansudskih ubojstava, torture, premlaćivanja i silovanja koje vladine snage sigurnosti i njima podređene policije provode u Darfuru".

Sjeverna Koreja opisuje se kao "apsolutna diktatura" koja represivnom politikom kontrolira najosnovnije aspekte svakodnevnog života.

"Trudne zatvorenice prisiljavaju se na pobačaj u nekim slučajevima, dok se u drugima novorođenčad ubija odmah nakon poroda u zatvorima", navodi se u dijelu izvješća o stanju u sjevernokorejskim zatvorima.

U Izvješću o stanju ljudskih prava u 2007. ne razmatra se stanje u SAD-u. Iako je Washington izložen kritikama diljem svijeta zbog držanja zatočenika bez suđenja i spornim metodama ispitivanja CIA-e, visoki dužnosnik State Departmenta rekao je da se vodi računa o tome. "Vlada SAD-a nastavit će iskreno odgovarati na zabrinutost zbog naših vlastitih praksi, uključujući i akcije koje poduzimamo kako bi obranili svoju zemlju od globalne prijetnje terorizma", rekao je Jonathan Farrar na briefingu u State Departmentu.

Povezane teme