Brodovlje treba ploviti u zoni od 12 nautičkih milja koje Kina smatra svojim teritorijem oko nekih otoka koje je sagradila u skupini Spratly, pišu Financial Times i Navy Times.
Glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova Hua Chunying rekla je u četvrtak da Kina i SAD do u pojedinosti razgovaraju o tome pitanju te vjeruje da je Washingtonu potpuno jasno načelno stajalište Pekinga.
"Nadamo se da američka stranka može objektivno i pošteno sagledati sadašnje stanje u Južnom kineskom moru i s Kinom iskreno igrati konstruktivnu ulogu u očuvanju mira i stabilnosti u Južnom kineskom moru", rekla je.
Predsjednica ide na novi put - sa sobom vodi supruga, ali i djecu
Američki predsjednik Barack Obama prenio je u rujnu kineskome kolegi Xiju Jinpingu "ozbiljnu zabrinutost" zbog otoka tijekom prvog državničkog posjeta Xija Washingtonu.
Xi je rekao da otočje nije militarizirano, no analitičari iz Washingtona i američki dužnosnici kažu da je militarizacija već počela i pitanje je sada samo kolike će razmjere poprimiti.
Kina tvrdi da njoj pripada većina Južnog kineskog mora, u kojem se nalazi otočje Spratly i gdje se svake godine odvija trgovački brodski prijevoz vrijedan 5 bilijuna dolara. Filipini, Vijetnam, Malezija, Brunei i Tajvan također svojataju to područje. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook