SAD: Masovni prosvjedi zbog suđenja maloljetnim osobama

Slika nije dostupna
Deseci tisuća Amerikanaca afričkog podrijetla iz svih krajeva SAD-a okupilo se u gradiću Jeni u južnoj saveznoj državi Louisiani na prosvjednom mimohodu zbog slučaja "Jena 6", nazvana po šestorici crnačkih srednjoškolaca optuženih za pokušaj ubojstva premlaćivanjem bijelog kolege.

Veliki prosvjedni skup u Jeni, na kojem sudjeluje oko 50.000 ljudi pretežito odjevenih u crno u znak potpore optuženicima, i manji prosvjedi pred Kongresom u Washingtonu i diljem SAD-a, organizirani su na dan kad je prvooptuženom 17-godišnjaku Mychalu Bellu trebala biti
izrečena presuda po optužbama za pokušaj ubojstva i urotu kao da je punoljetan.

Stotine autobusa i osobnih automobila preplavilo je parkirališta i zakrčilo ulice gradića Jene od 3000 stanovnika, u kojem su mnoge trgovine, gostionice i javne ustanove zatvorene, a održavanje reda prepušteno je policijskim snagama države Louisiane.

Mnogi stanovnici Jene, gradića s 85 posto bijelaca i 12 posto
crnaca, otputovali su danas iz grada, ogorčeni jer su došli u središte nacionalne pozornosti zbog rasističkih ispada, što ocjenjuju pretjeranim i neopravdanim, i za to okrivljuju medije, izvješćuju američke TV mreže koje izravno prenose prosvjede.
Skup predvode poznati aktivisti za građanska prava pastor Al
Sharpton i pastor Jessy Jackson, a među njima je i Martin Luther King III. te rapper Mos Def.

"Jena je početak pokreta za građanska prava u 21. stoljeću. Svaki naraštaj mora se boriti za svoja prava i ravnopravnost", rekao je Sharpton za CNN.

"Jena je odlučan trenutak danas, kao što je Selma bila 60-ih
godina", kazao je Jackson, aludirajući na marš u gradu Selmi i pokret za građanska prava američkih crnaca koji je tada vodio Martin Luther King.

Kontroverza oko Jene postala je i dio predsjedničke kampanje u SAD-u, pošto je Jackson u jednom intervjuu kritizirao crnačkog senatora i demokratskog kandidata Baracka Obamu zbog reakcije na uhićenje "šestorice", rekavši da se Obama "ponaša kao bijelac". 

Obama je, odbacivši te kritike, istaknuo da je taj slučaj važan za rasna pitanja i pravosudni sustav.

Mychal Bell je u zatvoru od prosinca 2006., kad je imao 16 godina, a prizivni je sud u početku mjeseca ublažio optužbe i preinačio ih u premlaćivanje i urotu, ocijenivši da je taj predmeta za maloljetnički sud.

Petorica od šestorice crnačkih učenika optužena su kao da su
punoljetni. 

Optužbe su ublažene i protiv Carwina Jonesa i Theodorea Shawa, kojima još nije suđeno. Robert Bailey, Bryant Purvis i
neimenovani maloljetnik još su pod optužbom za pokušaj ubojstva i urotu, za što im prijeti kazna do 20 godina zatvora.

Prije premlaćivanja Justina Barkera 4. prosinca 2006. dogodio se izgred zbog prava crnačkih učenika da sjede pod stablom u školskom dvorištu, pod kojim su se okupljali samo bijelci. 

Kad je nekolicina ustrajala u tome pravu, trojica bijelaca su na stablo stavila omče za vješanje, kao prepoznatljiv znak rasističkog zastrašivanja.

Trojica bijelih učenika suspendirana su, ali protiv njih nije
pokrenut sudski postupak za kažnjivo djelo mržnje, što su tražili crnački aktivisti.

Pretučeni Barker navodno je uoči tučnjave branio njihov postupak i nazivao crnačke učenike pogrdno "nigeri", što je u SAD-u zabranjena riječ.

Državni okružni odvjetnik Reed Walters jučer je pozvao da se ne zaboravi žrtva, istaknuvši kako u predmetu "nije riječi o rasi", nego o nalaženju pravde za nevinu žrtvu i utvrđivanju odgovornosti za postupak optuženih.

Povezane teme