SAD: Još jedan predsjednički kandidat

Slika nije dostupna
Republikanski senator John McCain je službeno objavio da će se kandidirati za predsjedničku nominaciju svoje stranke na izborima 2008., gostujući u srijedu na TV mreži CBS u noćnom talk-showu Davida Lettermana.

"Objavljujem da ću se kandidirati za predsjednika Sjedinjenih Država", rekao je McCain, senator iz Arizone, dodajući kako formalnu objavu kandidature planira za travanj.

McCain je u studenom prošle godine obznanio namjeru da se kandidira na idućim predsjedničkim izborima te je osnovao odbor za ispitivanje podrške birača i prikupljanje donacija za kampanju.

McCain je godine 2000. sudjelovao u utrci za predsjedničku nominaciju Republikanske stranke, u kojoj je nakon početnih uspjeha poražen od današnjeg predsjednika Georgea W. Busha.

U utrci za nominaciju na izborima 2008., na početku je slovio kao favorit no posljednjih mjeseci pao je u sjenu bivšeg gradonačelnika New Yorka Rudya Giulianija, koji je ranije krenuo u kampanju i sada uvjerljivo vodi u ispitivanjima raspoloženja registriranih republikanskih glasača.

Najnovija anketa Washington Posta - ABC Newsa objavljena u srijedu pokazuje da Giuliani vodi s 44 posto glasova ispred McCaina koji dobiva 21 posto.

Prije mjesec dana odnos je bio 34 posto za Giulianija i 27 posto sa McCaina.

McCainovi savjetnici su izjavili kako objava kandidature nije
posljedica zabrinutosti da je Giuliani osvojio podršku u zadnja dva mjeseca, već dio ranijeg planiranja.

Odlikovani vijetamski veteran koji je više od šest godina proveo u zarobljeništvu, McCain ima vrlo utjecajan glas u Senatu kada je riječ o vojnim pitanjima. Od početka rata u Iraku 2003. kritizira administraciju zbog angažiranja nedovoljnog broja vojnika za djelotvornu okupaciju i traži da se uputi još 100.000 vojnika.

Nakon smjene ministra obrane Donalda Rumsfelda, za kojeg je nedavno izjavio da će ostati upamćen kao najgori ministar obrane SAD u povijesti, postaje glavni saveznik predsjednika Busha u Senatu i pristaša njegove nepopularne odluke da u Irak pošalje još 21.500 američkih vojnika.

Analitičari ocjenjuju kako će mu jedan od najvećih hendikepa biti visoka životna dob. Ako bi pobijedio na izvorima, bio bi tada sa 72 godine najstariji čovjek koji je ikada izabran u Bijelu kuću.