SAD i Rusija različito gledaju na budućnost OHR-a BiH

Slika nije dostupna
Vlade Sjedinjenih Država i Rusije imaju suprotna stajališta o tome na koji način osigurati dalju provedbu Daytonskog sporazuma, a to se očituje kroz odlučivanje o sudbini Ureda Visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu (OHR), potvrdili su svojim izjavama ruski i američki veleposlanici u toj zemlji.

Ruski veleposlanik u Sarajevu Konstantin Šuvalov potvrdio je da su predstavnici njegove zemlje nezadovoljni odlukama posljednjeg zasjedanja Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira u BiH (PIC).

Tijelo u čijem radu sudjeluju predstavnici najutjecajnijih zapadnih zemalja i Rusije, u srijedu je odlučilo da OHR nastavi djelovati sa svim postojećim ovlastima sve dok se u BiH ne provedu reforme na kojima inzistira međunarodna zajednica.

"Pitanje zatvaranja OHR-a u tekstu (zaključaka PIC-a) koji je bio pripremljen ostalo je za neku dugoročnu perspektivu... Očekivanje idealne situacije u BiH znači da se zatvaranje OHR-a može beskonačno odgađati", kazao je Šuvalov u intervjuu koji su u subotu objavile banjalučke Nezavisne novine.

Ruski je veleposlanik kazao kako je za njegovu vladu neprihvatljivo i nametanje obveza BiH da provede ustavne reforme. On je ocijenio da bi takvu odluku trebale donijeti isključivo vlasti u BiH jer je to njihova odgovornost.

"Pritisak na jedan entitet uz potporu međunarodne zajednice je neprihvatljiv", kazao je Šuvalov potvrdivši time da Rusija izravno podupire stajališta vlade Republike Srpske čiji je predsjednik Milorad Dodik tražio da se OHR zatvori odmah nakon potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s Europskom unijom (SSP).

Upravni odbor PIC-a zaključio je, međutim, da će se o tome moći odlučivati tek kada BiH provede obveze koje je već preuzela, od rješavanja statusa državne imovine pa do donošenja strategije koja će osigurati procesuiranje počinitelja ratnih zločina.

Američki veleposlanik u BiH Charles English potvrdio je pak da Washington želi ozbiljan napredak u BiH te da bez toga ne želi dopustiti zatvaranje OHR-a.

"Rusko stajalište nije u skladu s onim što je prije dogovoreno", kazao je English u petak u Mostaru gdje je otvorio novi konzularni ured SAD.

Američki je veleposlanik također istaknuo da je stanje u BiH i dalje nestabilno te da je neozbiljno misliti kako PIC o tome neće voditi računa pri donošenju odluka o daljem djelovanju međunarodne zajednice u toj zemlji.

Premda nije nikoga izravno imenovao, English je kazao da nestabilnosti posebice pridonose politički lideri koji učestalo koriste nacionalističku retoriku pa time i snose odgovornost za nastavak pojačanog djelovanja međunarodne zajednice.

Povezane teme