SAD vrši pritisak za uvođenje novih sankcija Ujedinjenih naroda protiv Irana, dok su Brazil i Turska posredovale u postizanju sporazuma u Teheranu 17. svibnja, prema kojem Iran može zamijeniti približno polovicu svojih zaliha niskoobogaćenog urana (1200 kg) za nuklearno gorivo za svoj istraživačko-medicinski reaktor. 'Mislimo da kupovanje vremena za Iran, omogućavanje Iranu da izbjegne međunarodno jedinstvo s obzirom na njihov nuklearni program čini svijet opasnijim, a ne manje opasnim', rekla je Clinton u govoru u Brookings Institutu u Washingtonu. 'Mi imamo ozbiljna neslaganja s Brazilom oko diplomacije prema Iranu', naglasila je.
>> U slučaju novih sankcija Iran prijeti revidiranjem sporazuma
Brazilski predsjednik Inacio Lula da Silva i turski premijer Recep Tayyip Erdogan, koji su se u četvrtak sastali u Braziliji, brane sporazum iz Teherana, koji je po njima učinio sankcije nepotrebnima. Erdogan je novinarima rekao da su kritičari sporazuma o nuklearnoj zamjeni 'ljubomorni' na ono što su Brazil i Turska ostvarili. Sporazum je istovjetan onome koji je prošle godine predlagala Međunaordne agencija za atomsku energiju (IAEA), rekao je Lula. On je ocijenio kako sporazum pokazuje da je iranski predsjednik Mahmud Ahmadinedžad spreman na pregovore. Brazilski je predsjednik dodao kako se nada da će IAEA biti 'osjetljiva na političke trenutak' kod analize sporazuma.
Američki predsjednik Barack Obama rekao je Erdoganu u telefonskom razgovoru 19. svibnja da će se SAD i dalje zalagati za sankcije protiv Irana, zbog 'temeljne zabrinutosti oko iranskog nuklearnog programa'. Clinton je u četvrtak kazala kako još uvijek vidi Brazil kao partnera u rješavanju mnogih globalnih izazova, uključujući klimatske promjene i pomoć Haitiju u obnovi i izgradnji nakon potresa. Ona je također pohvalila vladu predsjednika Lule za poticanje visokih stopa gospodarskog rasta, koji pomaže u smanjenju siromaštva u Brazilu. (Hina)