Najveće rusko blago ukradeno je iz Carskog Sela pored St. Petersburga, odnosno tadašnjeg Lenjingrada, 14. listopada 1941. godine te u 27 velikih drvenih sanduka preneseno u Königsberg, odnosno današnji Kalinjingrad. Godine 1716. soba je poklonjena Petru Velikom, a poklonio mu ju je sin pruskog kralja Friedricha I, Friedrich Wilhelm I.
Sobu je dizajnirao Andreas Schlüter, a izradili su je Gottfried Wolfram, Ernst Schacht i Gottfried Turau, i to isključivo od jantara, zlata i drugog dragog kamenja. Ta se soba inače smatra i jednim od najvažnijih svjetskih umjetničkih blaga, a kad bi u njoj bilo zapaljeno svih 565 svijeća, soba bi zasvijetlila vatreno zlatnim svijetlom.
Entuzijazma ima, dokaza nema
Sergej vjeruje kako će do kraja mjeseca prodrijeti do bunkera u Kalinjingradu i pronaći sobu, kojoj po završetku Drugog svjetskog rata gubi svaki trag. 'Vjerovali vi to ili ne, ono je tamo, 12 metara ispod površine zemlje. Taj bunker napravljen je samo s jednom svrhom, da služi kao prebivalište generala Otto Lascha i za skladištenje blaga Königsberga, grada pod opsadom', pojasnio je Trifonov, piše The Sun.
Iako mu ne nedostaje entuzijazma, Sergeju možda najviše nedostaje potpora povjesničara, koje nisu impresionirale njegove tvrdnje. 'On dobro priča priče, ali dokazati ne može ništa', rekao je Vladimir Kulakov, stručnjak s ruskog Instituta za arheologiju. Bilo, kako bilo, Rusi su sobu, čija je originalna vrijednost, prema nekima, bila procijenjena na oko milijardu i 230 tisuća kuna, u potpunosti je rekonstruirana 2003. godine, U Carskom Selu, a cijena radova iznosila je oko 3,5 milijuna dolara.